Nowa mapa badań klinicznych realizowanych w UE

termedia.pl 4 tygodni temu
Zdjęcie: 123RF


Publikujemy mapę badań klinicznych, która została zaprojektowana, aby zapewnić pacjentom i pracownikom służby zdrowia łatwy dostęp do kompleksowych informacji w czasie rzeczywistym o badaniach prowadzonych w ich okolicy, zwiększając do nich dostęp w Unii Europejskiej.



Bazując na publicznych informacjach zawartych w CTIS, mapa usprawnia sposób korzystania z systemu i znajdowania informacji o badaniach klinicznych. Użytkownicy mogą wyszukiwać trwające badania według obszaru geograficznego i stanu medycznego. Wyszukiwanie obsługuje zapytania w języku potocznym i obejmuje system autokorekty, który zapewnia sugestie w przypadku błędów ortograficznych.

Wyniki wyszukiwania oferują dane kontaktowe badacza, umożliwiając bezpośrednie zapytanie o potencjalny udział w danym badaniu. Pierwsza wersja mapy jest dostępna w języku angielskim. Dodatkowe języki UE zostaną dodane w przyszłych wydaniach.

Stworzenie mapy jest działaniem inicjatywy Accelerating Clinical Trials in the European Union (ACT EU) w ramach planu roboczego na lata 2025–2026. Odpowiada ona na prośby o prosty, przyjazny dla pacjenta panel dla CTIS, który pomoże interesariuszom, w szczególności pacjentom, zlokalizować interesujące badania kliniczne w Europie. EMA organizuje publiczny webinar 7 marca 2025 r., aby zapewnić demonstrację na żywo, jak korzystać ze wszystkich funkcji mapy. Nagranie sesji będzie dostępne do wykorzystania w przyszłości.

CTIS obejmuje publiczną wyszukiwalną bazę danych dla pracowników służby zdrowia, pacjentów i obywateli, aby zapewnić wysoki poziom przejrzystości przewidziany w rozporządzeniu w sprawie badań klinicznych. Autoryzacja i nadzór nad badaniami klinicznymi jest odpowiedzialnością państw członkowskich UE/EOG, podczas gdy EMA odpowiada za utrzymanie CTIS. Komisja Europejska nadzoruje wdrażanie rozporządzenia w sprawie badań klinicznych.

Nowa mapa badań klinicznych jest teraz dostępna na publicznej stronie internetowej: www.euclinicaltrials.eu/map.

Przeczytaj także: „Leki onkologiczne bez wniosków o refundację – lista”.

Idź do oryginalnego materiału