Decyzją Ministerstwa Zdrowia, od 1 kwietnia br. wejdzie w życie nowa lista leków refundowanych, obejmująca 29 nowych terapii, z których 10 dotyczy leczenia nowotworów. Wśród nich znalazły się innowacyjne terapie przeznaczone dla pacjentów z rakiem prostaty oraz nowotworami ginekologicznymi, otwierające nowe możliwości w leczeniu tych schorzeń.
Jedynymi z nowo dostępnych leków, które wzbogacają możliwości terapii onkologicznej, są rukaparyb oraz dostarlimab – oba przeznaczone do leczenia nowotworów ginekologicznych – Refundacja dwóch leków wykorzystywanych do leczenia nowotworów ginekologicznych wzbogaca możliwości działań terapeutycznych w tym obszarze. Rubraca to kolejny inhibitor poli-ADP-rybozy skutecznie wykorzystywany w leczeniu podtrzymującym u chorych na raka jajnika, jajowodu czy otrzewnej. Inhibitory PARP są klasą doustnych leków o celowanym działaniu, które polega na wywoływaniu niezdolności guza do naprawy DNA. Białka PARP1 i PARP2 odgrywają zasadniczą rolę w naprawie uszkodzeń jednej nici DNA, co zapobiega powstawaniu uszkodzeń obu nici w momencie replikacji DNA. Inhibitory PARP blokują ten proces naprawy, powodując w ten sposób znaczne zwiększenie liczby uszkodzeń obu nici DNA i tym samym prowadzą do śmierci komórek nowotworowych. Tym samym zwiększa się dostępność chorych na raka jajnika do nowoczesnych terapii celowanych – wyjaśnia prof. Mariusz Bidziński, ekspert NIO-PIB i konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej.
Dostarlimab natomiast, który do tej pory był refundowany jedynie w monoterapii, teraz będzie stosowany u pacjentek z pierwotnie zaawansowanym nowotworem w połączeniu z chemioterapią, co znacząco poprawia wyniki leczenia. Potwierdziło to badanie kliniczne RUBY, w którym wykazano, iż terapia ta zmniejsza ryzyko progresji choroby lub zgonu aż o 72% u pacjentek z zaburzeniami mechanizmu naprawy niesparowanych zasad dMMR i niestabilnością mikrosatelitarną MSI-H oraz o 36% w całej populacji pacjentek. – Takie połączenie wyraźnie poprawia wyniki leczenia raka endometrium, co znajduje potwierdzenie w badaniach klinicznych. Nowa leki na liście znacząco wpływają na możliwości leczenia w Polsce chorych na nowotwory ginekologiczne, co jest niezwykle istotnym krokiem naprzód dla pacjentek onkologicznych. – dodaje prof. Bidziński.
Do refundacji od 1 kwietnia wejdzie również talazoparib – w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego, w skojarzeniu z enzalutamidem.
Inne substancje to:
- durvalumab i tremelimumab – w leczeniu pierwszej linii niedrobnokomórkowego raka płuca,
- alektynib – w leczeniu pooperacyjnym niedrobnokomórkowego raka płuca,
- abemacyklib – w leczeniu pooperacyjnym, wczesnego HER2 ujemnego raka piersi,
- elranatamab – w leczeniu od czwartej linii szpiczaka plazmocytowego,
- talvetamab – w leczeniu czwartej linii szpiczaka plazmocytowego,
- nivolumab – w leczeniu uzupełniającym czerniaka pacjentów od 12. roku życia,
- akalabrutynib – w leczeniu pierwszej linii przewlekłej białaczki limfocytowej,
- dostarlimab – w leczeniu pierwszej linii zaawansowanego lub nawrotowego raka endometrium.
Źródło: Medicalpress