Nowa kampania Ministerstwa Zdrowia

everethnews.pl 1 rok temu

Podczas piątkowej konferencji (16.06.2023 r.) Adam Niedzielski zapowiedział nową kampanię edukacyjną, która ma być poświęcona profilaktyce chorób nowotworowych.

„Leczenie to za mało…”

W siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyła się konferencja, która w dużej mierze była poświęcona profilaktyce przeciwnowotworowej i nowej kampanii edukacyjnej dotyczącej najważniejszych zagrożeń onkologicznych.

– Leczenie to za mało. To element budowania kapitału zdrowotnego. Oprócz leczenia musimy myśleć o zdrowiu publicznym w kategoriach budowania zdrowia. Żeby to budowanie było skuteczne (…) chcemy uzupełnić działania Krajowej Sieci Onkologicznej o profilaktykę, o dużą akcję uświadamiającą, edukacyjną – powiedział Adam Niedzielski.

Minister Zdrowia zwrócił uwagę na to, iż coraz więcej osób walczy z chorobami nowotworowymi. Walka z rakiem nie dotyczy tylko osób chorych, ale również całego społeczeństwa. Należy odpowiednio edukować Polaków, aby zdawali sobie sprawę z zagrożeń onkologicznych. Rozpoczęto kampanię edukacyjną pod hasłem „Planuję długie życie”.

Kampania edukująca społeczeństwo

Kampania ma być przygotowana bardzo skrupulatnie i dokładnie. Materiały będą pojawiały się w sieci, telewizji, radiu i kinie. Przygotowane zostaną nowe klipy i spoty reklamowe.

Wiceminister zdrowia – Waldemar Kraska zwrócił również uwagę na kolejny problem, który dotyczy coraz większej grupy Polaków, a mianowicie coraz częstsze sięganie po alkohol.

– Czas pandemii pokazał, iż zmieniliśmy swoje preferencje. W tej chwili ponad 18 proc. Polaków wykazuje się szkodliwą konsumpcją alkoholu, to jest piciem od sześciu do dwunastu litrów alkoholu w czystej postaci (rocznie – PAP).

Według doniesień Ministerstwa aż 7% Polaków nadużywa alkoholu (spożywa ponad 12 litrów czystego etanolu). Co więcej, coraz więcej rodaków sięga po papierosy, w tym momencie aż 26% Polaków pali papierosy.

Sposobem na walkę z używkami mają być spoty namawiające do dbania o zdrowie.

– Spoty być może są drastyczne, ale pokazują, jaki problem czeka nas w najbliższych miesiącach, latach i jak wielką wagę przykładamy do tego, by go zwalczyć – powiedział wiceminister.

Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zwrócił również uwagę na to, iż centra onkologiczne dysponują coraz nowszą i skuteczniejszą diagnostyką. Jednak dla wielu osób jest już za późno, ponieważ zgłaszają się już z zaawansowanym stadium. Około 70% pacjentów zgłasza się w 3 i 4 stadium choroby.

– Z perspektywy 45 lat pracy onkologa, który promuje profilaktykę, uważam, iż nowa odsłona kampanii „Planuję długie życie” to adekwatny kierunek – przekaz musi być jasny i mocny. Wszystko zależy od nas, każdy odpowiada za swoje zdrowie – podsumował prof. Góźdź.

Idź do oryginalnego materiału