Diety, zalecenia i porady oraz najnowsze doniesienia naukowe. „Poradnik żywieniowy dla chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego” to niezbędnik pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelita (NZJ). Właśnie wydało go Towarzystwo „J-elita”.
Poprzedniawersja poradnika ukazała się w 2016 r. i straciła na aktualności, ponieważ od tego czasu nastąpił znaczący postęp naszej wiedzy na temat żywienia pacjentów z NZJ. Nowa publikacja, licząca ponad sto stron,została wzbogacona o kilka rozdziałów i podrozdziałów, m.in. poświęconych dietom stosowanym w NZJ, programowi leczenia żywieniowego ModuLife, który jest najskuteczniejszym działaniem dietetycznym zalecanym pacjentom z ch.L-C czy terapii kannabinoidami. Poradnik, którego autorkami są dietetyczki pracujące z pacjentami z chorobami zapalnymi jelit –Daria Bieniek i Urszula Grochowska, zawiera informacje o działaniu żywności na przewód pokarmowy, wiedzę o składnikach mineralnych i witaminach niezbędnych w naszym organizmie i zawierających je produktach. Osobne rozdziały poświęcono mleku, glutenowi, błonnikowi i tłuszczom. Osoby, które gubią się w symbolach substancji dodatkowych do żywności dowiedzą się z poradnika, które z nich są nieszkodliwe dla zdrowia, a których powinniśmy unikać oraz w jakich produktach można je znaleźć. Nie zabrakło w nim także informacji na temat napojów i używek czy przypraw i substancji o potencjalnym działaniu leczniczym. Wszystko w oparciu o aktualną wiedzę i najnowsze doniesienia naukowe.
„Zarówno w czasie zaostrzenia, jak i remisji istotną rolę odgrywa prawidłowe żywienie,wpływające na przebieg leczenia i długość okresów wolnych od symptomów choroby. Bardzo istotny jest fakt, iż nie ma jednej diety dla wszystkich osób z NZJ. Każdy powinien dostosować sposób żywienia do własnych potrzeb, tak aby nie wzmagać objawów choroby. adekwatne żywienie ma na celu szybkie przejście z fazy zaostrzenia w remisję i utrzymanie chorego w niej jak najdłużej” – czytamy we wstępie do poradnika.
Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i można ją ściągnąć nieodpłatnie w wersji elektronicznej ze strony internetowej Towarzystwa „J-elita”, w zakładce: Dla chorego/ Poradniki i publikacje. Następne poradniki, napisane przez ekspertów współpracujących z naszą organizacją, ukażą się w przyszłym i kolejnym roku.
hoł