Pesto to uniwersalny dodatek do makaronów, sałatek, kanapek, ale też innych dań – np. pieczonych warzyw czy mięs z grilla. Ma jeszcze jedną istotną zaletę: pesto robi się dosłownie w pięć minut.
Jak zrobić pesto?
Domowe tradycyjne pesto ma bardzo skład: to oliwa z oliwek, świeża bazylia, orzeszki piniowe, tarty parmezan, sól i sok z cytryny do smaku. jeżeli masz podstawowy skład, możesz eksperymentować zamieniając poszczególne składniki. Liście bazylii możesz zastąpić np. szpinakiem czy nacią marchewki. Możesz też mieszać ze sobą różne składniki (np. bazylię i liście pietruszki). Ważna w pesto jest oliwa dobrej jakości i tu nie warto iść na skróty. Oliwę można zastąpić dobrym olejem, świetnie się tu nada np. olej lniany.
Podobnie jest z orzeszkami piniowymi (które są jednocześnie bardzo drogie): można je zastąpić innymi orzechami – jeden z najpopularniejszych zastępników to orzechy nerkowca, które są łagodne w smaku i nadadzą pesto przyjemnej kremowości. Ale mogą to też być orzechy włoskie czy orzechy ziemne. Aby wydobyć smak orzechów, warto je jednak najpierw uprażyć na suchej patelni. Dodatkiem do pesto mogą być także prażone nasiona słonecznika albo dyni. W wegańskich wersjach pesto parmezan można zastąpić płatkami drożdżowymi.
Aby zrobić pesto, wystarczy wszystkie składniki rozetrzeć w moździerzu albo zmiksować w blenderze.
Nietypowe pomysły na pesto
Jeśli znudziło ci się bazyliowe pesto, albo zwyczajnie – nie masz pod ręką bazylii – wykorzystaj inne składniki, które masz w domu.