Fundacja Alivia opublikowała raport podsumowujący realizację Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO) w latach 2020–2024. Wskazuje, iż mimo formalnych działań nie powstał efektywny system kontroli jakości w polskiej onkologii, a pacjenci wciąż czekają zbyt długo na diagnozę i leczenie.
Narodowa Strategia Onkologiczna miała być kompleksową odpowiedzią na dramatyczną sytuację polskich pacjentów onkologicznych – “mapą drogową” dla polskiej onkologii. W tym kontekście szczególnie niepokojące są wnioski ze sprawozdania z realizacji NSO za 2024 rok przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia oraz najnowszego raportu Fundacji Alivia
W raporcie podsumowującym realizację Narodowej Strategii Onkologicznej(NSO) w latach 2020-2024 Fundacja Alivia wskazuje, iż mimo formalnego zakończenia wielu zadań polscy pacjenci onkologiczni przez cały czas nie odczuwają realnej poprawy. Podkreśla, iż nie zostały osiągnięte najważniejsze dla zdrowia populacyjnego wskaźniki takie jak zwiększenie udziału w badaniach przesiewowych, wyszczepialność przeciw HPV oraz poprawa jakości diagnostyki i leczenia.
Problemy znane od lat przez cały czas bez rozwiązania
Fundacja wskazywała na niską jakość Strategii jeszcze przed jej wdrożeniem. - Dziś, mimo upływu lat, wiele problemów pozostało nierozwiązanych – potwierdzają to liczne przykłady i dane zawarte w najnowszym raporcie - pisze Alivia. I argumentuje danymi.
W zakresie badań przesiewowych (obszar 3. Strategii) w 2024 roku poziom zgłaszalności na mammografię przesiewową wyniósł 33%, zamiast planowanych 60%. Na cytologię – 11%, zamiast planowanych do końca 2024 – 60%, a na kolonoskopię 14%, zamiast 30%.
W zakresie profilaktyki pierwotnej (obszar 2. Strategii) wyszczepialność przeciw HPV osiągnęła zaledwie około 11% przy oczekiwanym do końca 2024 roku rezultacie 60%. Innym przykładem z tego obszaru jest odsetek osób używających wyrobów tytoniowych, który rośnie, zamiast maleć. W 2022 roku odsetek palących wyniósł 30,8% wśród mężczyzn i 27,1% wśród kobiet – i wykazuje tendencję rosnącą.