Nieleczone nadciśnienie zwiększa ryzyko choroby Alzheimera

termedia.pl 4 tygodni temu
Zdjęcie: 123RF


Jak wynika z metaanalizy przeprowadzonej przez australijskich naukowców, osoby starsze z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym mają o 36 proc. większe ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera (AD) niż osoby bez nadciśnienia, a w porównaniu z osobami z leczonym nadciśnieniem ryzyko wzrasta o 42 proc.



W metaanalizie przeprowadzonej pod kierunkiem dr Matthew J. Lennona ze School of Clinical Medicine, UNSW w Sydney naukowcy przeanalizowali dane 31 250 uczestników w wieku 60 lat lub starszych (średni wiek 72,1 roku; 41 proc. mężczyzn) z 14 badań społecznościowych w 14 krajach. Średni czas obserwacji wynosił 4,2 roku, rejestrowano pomiary ciśnienia krwi, diagnostykę nadciśnienia tętniczego i stosowanie leków przeciwnadciśnieniowych. Wyniki badań opublikowano 14 sierpnia w czasopiśmie „Neurology”.

Naukowcy przeanalizowali dane 31 250 uczestników w wieku 60 lat

Ogólnie rzecz biorąc,

  • 35,9 proc. nie miało historii nadciśnienia tętniczego ani stosowania leków przeciwnadciśnieniowych,
  • 50,7 proc. miało historię nadciśnienia tętniczego podczas stosowania leków przeciwnadciśnieniowych,
  • 9,4 proc. miało historię nadciśnienia tętniczego bez stosowania leków przeciwnadciśnieniowych.

W sumie u 1415 uczestników rozwinęła się choroba Alzheimera, a u 681 rozwinęła się demencja niezwiązana z chorobą Alzheimera.

Badanie krwi w kierunku alzheimera mógłby zlecić lekarz rodzinny Badanie krwi w podstawowej opiece zdrowotnej może skrócić czas oczekiwania na diagnostykę i specjalistyczne leczenie choroby Alzheimera.
Idź do oryginalnego materiału