Niegrzeczne i trudne dziecko, a może to ODD? Ten test pomoże ci rozróżnić

mamadu.pl 2 miesięcy temu
Wraca z zerówki z łatką niegrzecznego dziecka, w szkole wciąż słyszysz, iż jest trudne. Zachowania twojego dziecka dają się we znaki nauczycielom, rówieśnikom i oczywiście wam – jego rodzinie. I chociaż najczęściej nie są oznaką żadnych zaburzeń, zdarza się, iż zwiastują poważniejszy problem. Zaburzenie opozycyjno-buntownicze (ODD) warto zdiagnozować odpowiednio wcześnie.


Dziecko będzie się buntować i sprzeciwiać. To naturalne, szczególnie kiedy jest zdenerwowane lub zestresowane, albo – szczególnie w przypadku młodszych dzieci – głodne, zmęczone czy przebodźcowane. Każde dziecko od czasu do czasu będzie się kłócić z dorosłym, przeciwstawiać poleceniom, odpowiadać niegrzecznie. Psychiatrzy podkreślają, iż zachowania opozycyjne są naturalną częścią rozwoju dzieci w wieku 2-3 lata oraz nastolatków.

Jeśli jednak takie zachowanie trwa dłużej niż sześć miesięcy i wykracza poza to, co jest normą dla wieku twojego dziecka, może to oznaczać, iż cierpi ono na zaburzenie opozycyjno-buntownicze, w uproszczeniu nazywane ODD (z ang. oppositional defiant disorder). Dlatego jeżeli często obserwujesz u swojego dziecka zachowania nacechowane wrogością i jawną niechęć do współpracy, bardziej nasilone niż u jego rówieśników, i zachowania te stają się poważnym problemem wpływającym na funkcjonowanie dziecka w rodzinie, przedszkolu czy szkole, pora przyjrzeć się temu bliżej.

Co to jest ODD?


Zaburzenie opozycyjno-buntownicze (ODD) to rodzaj zaburzenia zachowania. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle w wieku 6-8 lat, chociaż mogą zdarzać się też wcześniej. Dzieci z ODD wykazują niechęć do współpracy, buntownicze i wrogie zachowania wobec rówieśników, rodziców, nauczycieli i innych autorytetów. Ich zachowania są bardziej problematyczne dla innych niż dla nich samych.

Objawy ODD u dziecka


Wśród oznak zaburzeń opozycyjno-buntowniczych u dzieci wymienia się:


częste napady złości


nadmierne kłótnie z dorosłymi


częste kwestionowanie zasad


aktywny sprzeciw i odmowa stosowania się do próśb i zasad dorosłych


celowe próby zirytowania lub zdenerwowania ludzi


obwinianie innych za swoje błędy lub niewłaściwe zachowanie


częsta drażliwość lub skłonność do łatwego denerwowania się


częste żywienie urazy


okrutne i pełne nienawiści słowa wypowiadane w złości


złośliwość i mściwość.


Dziecko z objawami ODD powinno zostać poddane kompleksowej diagnozie. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na inne zaburzenia, które mogą współwystępować z zaburzeniem opozycyjno-buntowniczym. Najczęściej są to: ADHD, trudności w uczeniu się, zaburzenia nastroju (depresja, choroba afektywna dwubiegunowa) i zaburzenia lękowe. To ważne, ponieważ poprawa objawów ODD bez leczenia współistniejącego zaburzenia może być trudna. U ok. 30 proc. dzieci z ODD mogą rozwinąć się zaburzenia zachowania, które są poważniejszym zaburzeniem psychicznym.

Leczenie ODD


W leczeniu ODD stosuje się m.in.:


szkolenia dla rodziców


psychoterapię indywidualną, mającą na celu m.in. nauczenie dziecka radzenia sobie ze złością


psychoterapię rodzinną, której celem jest poprawa komunikacji i wzajemne zrozumienie


Trening Umiejętności Społecznych, który ma poprawiać funkcjonowanie dziecka w kontaktach z rówieśnikami


farmakologię, jeżeli lekarz psychiatra uzna to za konieczne.


Czy to ODD? Test


Jeśli na większość poniższych pytań* odpowiesz "bardzo często" lub "często", skonsultuj się ze specjalistą, by potwierdzić lub wykluczyć ODD u swojego dziecka. Im wcześniej rozpoczniecie leczenie i terapię, tym większe szanse na poprawę funkcjonowania dziecka, a tym samym na lepsze życie jego i jego bliskich.

źródła: aacap.org, hopkinsmedicine.org, mayoclinic.org, additudemag.com


Idź do oryginalnego materiału