Aryboflawinoza czyli niedobór witaminy B2 to rzadki problem, jednak może znacząco wpłynąć na stan zdrowia. Objawy są związane z bólem gardła, a zmiany mogą pojawić się na wargach i błonie śluzowej jamy ustnej. Możliwe jest również wystąpienie łojotokowego zapalenia skóry, a choćby anemii.
W kontekście zróżnicowanej diety trudno jest rozwinąć tego typu patologię, ponieważ większość pokarmów pochodzenia zwierzęcego zawiera witaminę B2. W rzeczywistości jest to składnik odżywczy, który zwykle nie jest suplementowany, chyba iż w postaci multiwitaminy.
Dlaczego występuje niedobór witaminy B2?
Niedobór witaminy B2 występuje, gdy spożycie zbóż, nabiału lub produktów pochodzenia zwierzęcego staje się niewystarczające. Jednak możliwe jest, iż biegunki może doprowadzić do utraty tego składnika odżywczego, co obniży jego poziom w organizmie.
Natomiast chroniczne spożywanie dużych ilości alkoholu może być jednym z głównych czynników ryzyka. W końcu substancja działa moczopędnie, co może prowadzić do utraty witaminy z moczem.
Objawy
Ogólnie rzecz biorąc, objawy pojawiają się zwykle gwałtownie i obejmują bladość oraz macerację błon śluzowych w kącikach ust. W tym kontekście może rozwinąć się infekcja drożdżakowa, która może również powodować zmiany na powierzchni języka.
Diagnoza
Aby potwierdzić problem, zwykle mierzy się wydalanie ryboflawiny z moczem. W ten sposób można zdiagnozować niedobór witaminy B2.
Konieczne jest wtedy zalecenie suplementacji lub choćby podanie domięśniowe odżywki w najcięższych przypadkach. Zwykle problem ustępuje po podaniu doustnie 5 lub 10 miligramów witaminy raz dziennie.
Aby uzyskać więcej informacji: Kompleks witamin z grupy B: charakterystyka, korzyści i funkcje
Jaka jest funkcja ryboflawiny (witaminy B2)?
Ważne jest, aby zrozumieć, iż ryboflawina pełni kilka funkcji w organizmie. Uczestniczy w wielu różnych reakcjach fizjologicznych.
W rzeczywistości ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, które może pomóc w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się i powstawaniu przewlekłych i złożonych patologii. Potwierdzają to badania opublikowane w International Journal of Molecular Sciences.
Jednak, podobnie jak w przypadku większości witamin rozpuszczalnych w wodzie, w organizmie nie ma zapasów tej witaminy. Musisz więc upewnić się, iż spożywasz ją codziennie w wystarczających ilościach.
Zwykle nie stanowi to problemu, pod warunkiem przestrzegania zróżnicowanej diety. W przypadku diet wegetariańskich również nie jest to częsty deficyt. Jednak to właśnie weganizm powoduje niewystarczające spożycie i w konsekwencji choćby niedobór witaminy B12, co potwierdzają badania opublikowane w American Family Physician.
Dowiedz się więcej: Czy witamina B może wspierać funkcje poznawcze?
Jakie pokarmy mają najwyższą zawartość witaminy B2?
Produkty mleczne stanowią jedno z głównych źródeł ryboflawiny. Podobnie jak jajka, orzechy, wątróbka wołowa, schab i wołowina.
Wszystkie te produkty są uważane za gęste pod względem odżywczym. Zawierają wiele witamin, minerałów i wysokiej jakości białka. Z owoców i warzyw należy natomiast wymienić szpinak, groszek i grzyby.
Trzeba jednak podkreślić, iż zapotrzebowanie na B2 może zmieniać się przez całe życie. Podczas gdy niemowlęta zwykle potrzebują około pół miligrama dziennie, u dorosłych ta dawka przekracza 1 gram dziennie.
Aryboflawinoza stanowi rzadki problem
Ariboflawinoza jest rzadkim problemem spowodowanym niedostatecznym spożyciem witaminy B2. Ten składnik odżywczy pełni kilka funkcji w organizmie, uczestniczy również w metabolizmie energetycznym i komunikacji ośrodkowego układu nerwowego.
Potrzeby żywieniowe należy zawsze uzupełniać poprzez pożywienie. W niektórych sytuacjach można włączyć suplementy, aby zapewnić większe spożycie, ale nie jest to idealne rozwiązanie. Należy zawsze spożywać produkty z różnych grup, aby pokryć zalecane dzienne dawki witamin i składników mineralnych.