Niebieski Marzec – miesiąc świadomości raka jelita grubego. Zbadajmy się!

termedia.pl 8 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


„Blue march” to nazwa ogólnoświatowej kampanii edukacyjnej mającej promować badania profilaktyczne w kierunku raka jelita grubego. Eksperci przekonują – im wcześniej zdiagnozujemy nowotwór, tym większa jest szansa na jego wyleczenie.

Rak jelita grubego staje się światową epidemią. W 2021 roku w Polsce zmierzyło się z tą diagnozą 18 tysięcy osób – 10 tysięcy mężczyzn i 8 tysięcy kobiet. Jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na choroby nowotworowe wśród kobiet (po raku płuca i raku piersi) oraz drugą wśród mężczyzn (po raku płuca).

Rokowanie zależy od stopnia zaawansowania
– Rokowanie w przypadku raka jelita grubego zależy głównie od stopnia zaawansowania choroby – powiedział dr Dariusz Lupa ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, wskazując, iż akcje typu „Blue march” są potrzebne.

Specjaliści podkreślają, iż badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich wyleczenie. Jednym z takich badań jest kolonoskopia, która pozwala wykryć raka jelita grubego.

– Gorzej, jeżeli wstyd i lęk biorą górę. Nie badamy się, bo zawsze znajdzie się coś ważniejszego do zrobienia. To „efekt strusia”, czyli wsadzanie głowy w piasek i unikanie konfrontacji z rzeczywistością – zauważył dr Lupa.

Statystycznie zdecydowana większość pacjentów przeżywa pięć lat po leczeniu, gdy zmiana została u nich wcześnie stwierdzona. jeżeli diagnoza pojawi się zbyt późno i guz przekracza już ścianę jelita, to odsetek przeżyć drastycznie spada.

– Kolonoskopia jest w tej chwili mało przerażającym badaniem. Można ją wykonywać (...) też w analgosedacji i wtedy pacjent ma zdecydowanie wyższy komfort, bo praktycznie jest to bezbólowe – dodał ekspert.

Badania profilaktyczne 50+ bez skierowania
Na badania profilaktyczne jelita grubego można dostać się powyżej 50. roku życia bez skierowania w różnych ośrodkach w całej Polsce.

– Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na raka jelita grubego są predyspozycje genetyczne, fatalna dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone (a uboga w błonnik, warzywa i owoce), otyłość, palenie papierosów, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej, nieswoiste choroby zapalne jelit – wyliczył specjalista.

Doktor Lupa przypomniał, iż rak jelita grubego może początkowo rozwijać się, nie dając dotkliwych dla pacjenta objawów, dlatego ważne są profilaktyka i działania na rzecz wczesnego wychwytywania zmian w obrębie jelita.

Jak podkreślił, akcje typu „Blue march” są potrzebne, aby przypomnieć ludziom, jak ważne jest ich zdrowie oraz uświadomić ich, jak o nie zadbać.

Przeczytaj i zobacz także: „Test FIT zamiast kolonoskopii?” i „NFZ: Na raka jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób”.

Idź do oryginalnego materiału