Nie żyje prof. Andrzej Maciejczak. Wybitny neurochirurg zmarł w wieku 64 lat

miastoiludzie.pl 3 tygodni temu

Jak dowiedział się portal miastoiludzie.pl, w nocy z piątku na sobotę (14/15 marca) zmarł prof. Andrzej Maciejczak, światowej sławy neurochirurg specjalizujący się w operacjach kręgosłupa. Mial 64 lata. Przez ostatni czas zmagał się z ciężką chorobą.

Z Tarnowem związany od ponad 20 lat

Prof. Maciejczak był związany z Tarnowem od ponad 20 lat. Pełnił funkcję kierownika Kliniki Neurochirurgii w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza. Był również wykładowcą akademickim i szkoleniowcem, dzielącym się swoją wiedzą z młodymi adeptami neurochirurgii w Polsce i za granicą.

Urodził się w Łodzi, gdzie ukończył studia medyczne. Karierę zawodową rozpoczął w Klinice Neurochirurgii Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. W latach 1996-1997 zdobywał doświadczenie jako neurochirurg w Department of Neurosurgery w Southern General Hospital w Glasgow. W 2002 roku objął stanowisko kierownika Oddziału Neurochirurgii w tarnowskim szpitalu. Od 2005 roku był profesorem na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wybitny specjalista w dziedzinie neurochirurgii

Prof. Maciejczak specjalizował się w chirurgii kręgosłupa. Był autorem licznych publikacji naukowych w prestiżowych czasopismach medycznych, takich jak „Neurosurgery”, „Injury” czy „European Spine Journal”. Jego prace obejmowały zagadnienia związane z nowoczesnymi metodami operacyjnymi, w tym małoinwazyjnymi technikami chirurgicznymi.

Był także autorem podręcznika „Stabilizacja Kręgosłupa. Część Pierwsza: Kręgosłup Szyjny” oraz współautorem rozdziałów w międzynarodowych publikacjach naukowych. Wielokrotnie występował jako prelegent na konferencjach medycznych w Polsce i na świecie, gdzie dzielił się swoim ogromnym doświadczeniem.

Nagrody i wyróżnienia

Za swoje osiągnięcia prof. Maciejczak otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. W 2023 roku został wybrany Tarnowianinem Roku. Odbierając wyróżnienie, podkreślał, jak bardzo czuje się związany z Tarnowem i jego mieszkańcami. Był laureatem Złotego Krzyża Zasługi, przyznanego przez Prezydenta RP, oraz Medalu Komisji Edukacji Narodowej.

Jednym z najbardziej prestiżowych wyróżznień, jakie otrzymał, był medal Gloria Medicinae, przyznawany przez Polskie Towarzystwo Lekarskie najwybitniejszym postaciom świata medycyny.

Człowiek wielu pasji

Poza medycyną prof. Maciejczak miał wiele pasji. Interesował się sztukami walki oraz muzyką. Był aktywnym uczestnikiem wydarzeń kulturalnych i naukowych. Niespełna miesiąc temu podczas drugiej Tarnowskiej Ligi Mistrzów dzielił się swoimi zainteresowaniami związanymi z karate i muzyką.

Jego odejście to ogromna strata dla środowiska medycznego oraz dla Tarnowa, z którym był związany przez ponad dwie dekady. Był nie tylko wybitnym lekarzem, ale także nauczycielem, mentorem i inspiracją dla wielu pokoleń lekarzy neurochirurgów. Jego dziedzictwo pozostanie w pamięci tych, którzy mieli okazję z nim współpracować i korzystać z jego wiedzy oraz doświadczenia.

Idź do oryginalnego materiału