Nietypowe objawy owulacji to objawy dni płodnych w cyklu miesiączkowym kobiety, które nie kojarzą się od razu z jajeczkowaniem.
Do nietypowych objawów owulacji należą m.in. wahania nastroju i zmiana tonu głosu, czyli symptomy, które czasem kobieta może przeoczyć lub nie powiązać ich z owulacją.
Nietypowe objawy owulacji mogą wystąpić tylko w jednym cyklu miesiączkowym albo kilkakrotnie, mogą też dotyczyć każdego jajeczkowania (ale nie muszą).
Nietypowe objawy owulacji
Nietypowe objawy owulacji to objawy dni płodnych, których możesz nie skojarzyć z tym wyjątkowym czasem w kobiecym ciele. Owulacja, czyli inaczej jajeczkowanie, to czas w cyklu miesiączkowym, kiedy komórka jajowa uwalnia się do jajowodu i może dojść do zapłodnienia. Nietypowe objawy owulacji to oznaki w organizmie, które świadczą o dniach płodnych, ale kobieta może nie wiedzieć, iż są ich objawami i nie zauważa ich lub szuka ich źródła gdzie indziej.
Często tak jest w przypadku młodych dziewczynek, które dopiero od niedługiego czasu miesiączkują i uczą się swojego ciała. Nietypowe objawy owulacji mogą jednak dotyczyć również kobiet, które są świadome i w kalendarzu potrafią samodzielnie wyznaczyć, kiedy będą miały dni płodne. U nich nietypowe objawy owulacji oznaczają, iż mają objawy, których zwykle nie miewają podczas jajeczkowania. Nie muszą się zdarzać co miesiąc, mogą wystąpić sporadycznie albo jednorazowo.
Do nietypowych objawów owulacji mogą należeć:
ból w dolnej części kręgosłupa i lędźwi
zmiana tonu głosu
wahania nastroju
chęć na niezdrowe, słodkie lub słone przekąski.
Najczęstsze objawy owulacji
Owulacja zwykle przebiega mniej więcej w połowie cyklu: jeżeli więc kobieta ma cykl miesiączkowy trwający ok. 28-30 dni, to do jajeczkowania dochodzi w okolicach 14.-15. dnia cyklu. To oznacza, iż dni płodne są mniej więcej 2 tygodnie po rozpoczęciu się miesiączki. Dni płodne to nie tylko dzień jajeczkowania, który w organizmie kobiety trwa ok. 24 godziny.
Do zapłodnienia i ciąży może dojść także chwilę przed, jak i chwilę po owulacji, bo plemniki przebywające w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć ok. 48-72 godziny, a zdarza się (w przypadku bardzo żywotnych plemników), iż w śluzie przeżywają choćby do 5 dni. W tym czasie może dojść do zapłodnienia i ciąży, dlatego przyjmuje się, iż owulacja trwa ok. 4 dni i jej typowymi objawami są:
ból w podbrzuszu (tzw. ból owulacyjny, który przypomina kłucie lub gniecenie w dolnej części podbrzusza)
kłucie w okolicy jajnika
inny wygląd śluzu (tzw. płodny śluz przypomina w konsystencji białko jaja kurzego)
poprawa stanu cery, korzystny wygląd
wzrost libido
zmęczenie
bóle głowy
plamienie śródcykliczne (w śluzie mogą pojawić się niewielkie ilości jasnoczerwonej krwi)
tkliwość i ból piersi (spowodowana wzrostem progesteronu)
nieznaczny wzrost temperatury ciała (ale temperaturę należy mierzyć w ustach lub pochwie, w stanie spoczynku, zaraz po przebudzeniu i zawsze o tej samej porze).
Powyższe typowe objawy owulacji nie zawsze są zauważalne i nie wszystkie kobiety widzą wynikające z jajeczkowania różnice w swoim organizmie.
Kiedy można zajść w ciążę? Nietypowe objawy owulacji łatwo pominąć
Jeśli zwykle dni płodne przebiegają u ciebie bezobjawowo, nietypowych objawów owulacji również możesz nie zauważyć – czasem kobiety zrzucają je na infekcje, stres, zmęczenie i różne problemy. Nie oznacza to jednak, iż do jajeczkowania w ciele kobiety nie dochodzi – jeżeli nie stosuje żadnej metody antykoncepcji lub stara się o ciążę, jest szansa, iż do zapłodnienia dojdzie choćby po skończeniu owulacji.
Lekarze zaznaczają, iż do zapłodnienia i ciąży może dojść także w czasie teoretycznie niepłodnym, czyli:
Jeśli nie jesteś pewna, kiedy dochodzi u ciebie do owulacji, a zależy ci, żeby w dni płodne współżyć (bo starasz się o ciążę) lub unikać w tym czasie stosunku (jako dodatkowe zabezpieczenie przed ciążą obok antykoncepcji), najlepiej sprawdzić, kiedy masz owulację dzięki badań. Można wykonać apteczne testy na owulację albo zdecydować się na monitorowanie cyklu np. poprzez USG u ginekologa.