Nie zastąpią leczenia, ale pomogą ustabilizować ciśnienie. Rób szczególnie przed snem

zdrowie.interia.pl 9 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną. Powoli i po cichu odbiera zdrowie, a nieleczone skraca życie o kilka, a choćby kilkanaście lat. Tylko w Polsce szacuje się, iż już ponad 10 milionów osób ma za wysokie ciśnienie krwi, a liczba chorych wzrasta, w tym także u dzieci. Chorobę trzeba diagnozować i leczyć, jednak styl życia odgrywa równie istotną rolę w codziennym życiu osób z nadciśnieniem. Jakie nawyki i rytuały mogą pomóc w regulowaniu ciśnienia? Odpowiadamy.


Nadciśnienie tętnicze plagą naszych czasów


Nadciśnienie tętnicze to choroba, która dotyka każdego - zarówno dzieci, osoby w wieku młodym jak i seniorów. Rozwija się latami i po cichu, nie dając na początku żadnych objawów.
Nadciśnienie zwykle jest spowodowane stylem życia: niezdrową dietą, brakiem aktywności fizycznej, nadwagą lub otyłością, paleniem tytoniu czy nadużywaniem alkoholu. Codzienne wybory mogą przyczynić się do rozwoju choroby, a ta z kolei prowadzi do innych powikłań, które mogą zagrażać życiu.


Powikłaniem nadciśnienia jest chociażby zawał serca czy udar mózgu. Na skutek stale podniesionych wartości ciśnienia może także dojść do niewydolności nerek, uszkodzenia wzroku, a chorzy mają większe ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne. Reklama
Po otrzymaniu diagnozy, konieczne jest leczenie. Opieka lekarza specjalisty i prawidłowa farmakoterapia w znacznym stopniu ograniczają konsekwencje nadciśnienia tętniczego. Ważna jest także zmiana stylu życiu: wprowadzenie odpowiedniej diety, redukcja masy ciała, jeżeli jest to konieczne, a także aktywność fizyczna.
Codzienne nawyki i rytuały mogą stanowić nieocenioną pomoc w ograniczeniu skutków choroby, jaką jest nadciśnienie.


Regularny i zdrowy sen obniża ciśnienie


W czasie snu dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego, co jest fizjologicznym zjawiskiem u każdego człowieka. Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny spać regularnie, codziennie przez minimum 7-8 godzin. Spokojny i zdrowy sen obniża poziom kortyzolu - hormonu stresu, który w nadmiarze prowadzi do wzrostu ciśnienia. Zbyt krótki sen może także prowadzić do pobudzenia układu współczulnego, co powoduje wzrost zarówno tętna jak i ciśnienia.
Ważne jest, aby sen był spokojny i nieprzerwany. U osób z nadciśnieniem może dojść do rozwinięcia bezdechu sennego, który zakłóca odpoczynek. jeżeli cierpisz na bezdech, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który rozpocznie leczenie tej jednostki chorobowej.


Solidna redukcja soli. Uważaj na jej ukrytą zawartość


Wysoka ilość sodu w diecie podnosi ciśnienie tętnicze. Ważne jest, by ograniczyć ilość spożywanej soli, ale należy podejść do tego kompleksowo. Nie chodzi tylko o dosalanie pokarmów, ale sprawdzanie etykiet gotowych produktów spożywczych. Wędliny, sery, ketchup czy musztarda to produkty, w których mogą znajdować naprawdę duże ilości soli. Komponując posiłki warto skupić się na naturalnych produktach, zadbać o dużą ilość warzyw, produktów pełnoziarnistych i jak najmniej potraw, w których może znajdować się sól.
W kuchni warto też eksperymentować z innymi przyprawami, które dodają potrawom smaku i aromatu i z powodzeniem mogą zastąpić szkodliwą dla osób z nadciśnieniem sól.


Dwa produkty trzeba ograniczyć. Ciśnienie będzie bardziej stabilne


Osoby z nadciśnieniem zdecydowanie powinny zrezygnować z alkoholu. Napoje procentowe prowadzą do krótkotrwałego, ale czasem gwałtownego spadku ciśnienia, jednak w dłuższej perspektywie alkohol zdecydowanie podnosi ciśnienie tętnicze. Należy pamiętać, iż szkodzi on nie tylko na układ sercowo-naczyniowy, ale także uszkadza układ nerwowy, szkodzi wątrobie, przyspiesza rozwój chorób neurodegeneracyjnych, jest czynnikiem ryzyka cukrzycy.
Drugim produktem, jaki należy ograniczyć w diecie, jest kawa. Nie chodzi o jej całkowite wyeliminowanie, bowiem w niewielkich ilościach kofeina niesie wiele prozdrowotnych działań. Specjaliści zalecają jednak, by nie przekraczać dziennej dawki kawy, jaką są trzy filiżanki.


Postaw na nowe aktywności. Medytacja i techniki oddechowe


Choć nie każdy może być zwolennikiem medytacji, to okazuje się, iż umiejętność odpowiedniego wyciszenia i prawidłowych oddechów przyczyniają się do lepszych efektów leczenia nadciśnienia. Efekty są lepsze, jeżeli co wieczór na medytację i kontrolowany oddech pacjenci przeznaczają od 10 do 30 minut.
Inną, dobrą aktywnością dla osób z nadciśnieniem, jest joga. Nie tylko wzmocni kondycję, ale pozwoli pobyć ze sobą i zredukować poziom stresu.
Jeśli do powyższych aktywności brakuje przekonania, podobne efekty można uzyskać poprzez świadome spacery. Chodzi w nich o to, by codziennie spacerować przez minimum 30 minut i koncentrować się tylko na tej czynności - na oddechu, ruchu swojego ciała, wysiłku mięśni. Taka aktywność fizyczna, zwłaszcza uprawiana regularnie, pomaga utrzymać ciśnienie tętnicze na “zdrowym" poziomie.


Utrzymanie prawidłowej masy ciała


Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko powikłań nadciśnienia tętniczego. Warto skoncentrować się na tym, by zmniejszyć masę ciała. Badania pokazują, iż redukcja już na poziomie 5 proc. masy ciała u osób z nadciśnieniem korzystnie wpływa na spadek wartości ciśnienia.
Jeśli otyłość jest zaawansowana, zaleca się skorzystać z porady specjalisty, który zaplanuje przebieg leczenia choroby otyłościowej, z uwzględnieniem innych chorób współistniejących u pacjenta.


Leczenie nadciśniania, ale nie na własną rękę


Należy pamiętać, iż wprowadzenie powyższych zmian może przynieść same korzyści w kontekście zdrowia ogólnego, jednak każda jednostka chorobowa powinna być leczona pod okiem specjalisty. Techniki relaksacji czy odpowiednia dieta nie mogą zastąpić leczenia farmakologicznego, które przynosi najlepsze efekty w przypadku leczenia nadciśnienia.
Źródła:
https://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/aktualnosci/aktualnosci_oddzialow/szp_17.05._nadcisnienie_tetnicze_12.05.pdfhttps://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/zalecenia_dietetycy_nadcisnienie-tetnicze.pdfhttps://parade.com/health/nightly-habit-to-reduce-hypertension-according-to-cardiologists
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału