Nie tylko zeszyty. Tych kart nie może zabraknąć w wyprawce nastolatka, chodzi o zdrowie

mamadu.pl 2 miesięcy temu
Plecak, podręczniki, przybory do pisania, linijki, ekierki, cyrkiel… Lista wyprawkowa ucznia jest długa, a zakupy kosztowne – o tym wie każdy rodzic. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż pozostało jedna rzecz, której nie powinno zabraknąć dziecku chodzącemu do szkoły. Wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Tu z pomocą przychodzi Polska Akcja Humanitarna i jej karty.


Współczesne pokolenie nastolatków doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż zdrowie psychiczne jest równie ważne, co fizyczne. W badaniu świadomości emocji wśród nastolatków, przeprowadzonym w czerwcu.2024 r. przez TEB Research na zlecenie producenta papieru POL, takiej odpowiedzi udzieliło 73 proc. nastolatków w wieku od 14 do 18 lat.

Mniej optymistyczne jest to, iż aż 27 proc. uczniów szkół średnich stwierdziło, iż z trudnymi emocjonalnie sytuacjami musi sobie radzić całkowicie samodzielnie. Równie przygnębiająca jest wiedza, iż 81 proc. uczniów szkół średnich zdarza się ukrywać uczucia przed otoczeniem.

Warto mieć tego świadomość, zwłaszcza iż po okresie letnich wakacji nasze dzieci ponownie wracają do szkół, gdzie tego typu sytuacje są nieuniknione. Nie możemy pozostawiać ich samych sobie z tymi wyzwaniami. Wsparciem mogą okazać się bezpłatne karty edukacyjne dla nastolatków, które przygotowała Polska Akcja Humanitarna we współpracy z firmą POL.

EmocJA – karty dla nastolatków


Jak czytamy w komunikacie PAH, karty z zestawu "EmocJA" opowiadają o takich emocjach jak smutek, wstyd, złość czy strach. W skład zestawu wchodzi 10 kart, uzupełnionych o praktyczne wskazówki pokazujące, jak sobie z tymi emocjami radzić i jak poprosić innych o pomoc. Można z nich korzystać zarówno indywidualnie, jak i z kimś bliskim. Pobierzesz je z tej strony.

Karty powinny spodobać się młodzieży, ponieważ pomyślane są jako przewodnik do pracy nad sobą. W atrakcyjny sposób zachęcają do autorefleksji i pomagają odpowiedzieć na trudne pytania o równie trudnych emocjach.

"Zatrzymaj się w codziennym biegu, aby zrozumieć siebie. Karty emocji będą Twoim wsparciem w dzisiejszych czasach, w których trudno odnaleźć się dorosłym, a co dopiero młodym ludziom. Dedykujemy je wszystkim, którzy pragną zajrzeć w głąb siebie", czytamy na stronie.

Więcej pomocy, dużo wsparcia


Karty edukacyjne "EmocJA" to część większej akcji PAH i POL, "POLećmy ze wsparciem", której celem jest wspieranie programu Pajacyk: Pomoc psychospołeczna. Założeniem jest zwiększenie dostępu do ogólnej i specjalistycznej pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży oraz wsparcie rozwoju ich umiejętności życiowych i społecznych.

Na wspomnianej stronie rodzice i nauczyciele znajdą też poradnik, za pomocą którego dowiedzą się, co robić, kiedy z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Podobnie jak karty, można pobrać go za darmo. Autorką poradnika jest psychoterapeutka Karolina Isio-Kurpińska. Dorośli znajdą w nim praktyczne wskazówki dotyczące adekwatnych sposobów reagowania na problemy psychospołeczne dzieci i młodzieży: jak działać i do kogo zwrócić się o pomoc.

A jeżeli szukasz jeszcze większej dawki wiedzy o tym, jak wspierać swojego nastolatka, na tej samej stronie możesz posłuchać trzech podcastów. Są to rozmowy z psycholożką Aleksandrą Beltą-Iwacz, znaną na Instagramie jako @mamologia. Dowiesz się z nich m.in. jak rozmawiać z dzieckiem w różnym wieku, jaką wspólną misję mają do wykonania nauczyciel i rodzic oraz kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego.

źródło: polecmyzewsparciem.pl


Idź do oryginalnego materiału