Nie tylko bóle głowy i zapominanie. Z czym jeszcze udać się do neurologa?

zdrowie.interia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Neurolog to lekarz, któremu niesłusznie przypisuje się wyłącznie leczenie rwy kulszowej lub chorób otępiennych, tymczasem jego kompetencje są o wiele bardziej rozległe. Żeby uniknąć bezsensownego czekania w i tak bardzo długich kolejkach, warto wiedzieć kiedy skorzystać z pomocy danego specjalisty. Dlatego dziś wyjaśniamy, z czym dokładnie udać się do neurologa.


Czym zajmuje się neurolog?


Stwierdzenie, iż neurolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu nerwowego, wydaje się mało odkrywcze, ale kiedy bliżej przyjrzymy się temu, jakie jednostki wchodzą do tej puli, możemy być zaskoczeni. Oczywiście stworzenie kompletnej listy schorzeń, które leczy ten specjalista, byłoby trudne, ale oto najważniejsze z nich:Reklama


udar mózgu - nagły i groźny stan spowodowany niedokrwieniem lub krwotokiem w obrębie mózgu. Podstawowe objawy; drętwienie twarzy, ramion lub nóg, zwykle po jednej stronie ciała, trudności z mową i utrata równowagi. Wymaga natychmiastowej pomocy medycznej;migrena - czyli silne, pulsujące bóle głowy, często jednostronne, którym towarzyszy nadwrażliwość na światło, dźwięki, a czasem nudności. Migrena jest przewlekłym schorzeniem o różnym nasileniu;padaczka - choroba charakteryzująca się nawracającymi napadami drgawkowymi, utratą przytomności lub nienaturalnymi ruchami ciała, wynikającymi z nieprawidłowej aktywności elektrycznej mózgu;choroba Parkinsona - to neurodegeneracyjne schorzenie, prowadzące do spowolnienia ruchów, sztywności mięśni oraz drżenia kończyn. Choroba postępuje stopniowo, wpływając na codzienne funkcjonowanie;choroba Alzheimera - najczęstsza przyczyna otępienia u osób starszych. Objawia się stopniowym pogarszaniem pamięci i dezorientacją;nowotwory mózgu - guzy mogą być łagodne lub złośliwe, powodując objawy takie jak bóle głowy, drgawki, zmiany w zachowaniu, a choćby niedowłady. Wymagają pilnej diagnostyki obrazowej;porażenia nerwów obwodowych - uszkodzenie nerwów odpowiedzialnych za ruch i czucie w kończynach. Może prowadzić do drętwienia, osłabienia mięśni, a czasem bólu.;rwa kulszowa - to niezwykle uporczywy, promieniujący ból występujący wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego (zwykle od dolnej części pleców przez pośladek aż do nogi). Wynika z ucisku na korzenie nerwowe;neuroinfekcje - to grupa chorób, które dotykają układu nerwowego i są wywołane przez różnego rodzaju patogeny, takie jak wirusy, bakterie lub grzyby. jeżeli nie są odpowiednio leczone, mogą mieć tragiczne skutki;stany zapalne ośrodkowego układu nerwowego - procesy zapalne w mózgu lub rdzeniu kręgowym mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zaburzenia czucia, porażenia czy trudności z mową.


Z jakimi objawami zgłosić się do neurologa?


Ze względu na to, jak skomplikowany w swej budowie jest układ nerwowy i jak wiele obszarów ciała zaopatruje, symptomy chorób, które go dotykają, mogą być rozmaite.
Należą do nich m.in.:
zaburzenia równowagi;utrata przytomności lub jej zaburzenia;nagłe pogorszenie wzroku;drętwienie kończyn;osłabienie siły mięśni;zawroty głowy;problemy z pamięcią;drżenie mięśni;mrowienie kończyn;trudności z mową;bóle kręgosłupa;silne bóle głowy;zaburzenia czucia;utrata węchu;zesztywnienie kręgosłupa;tiki nerwowe.


Jak przebiega wizyta u neurologa?


Neurolog nie tylko stawia rozpoznanie danej choroby, ale również kompleksowo opiekuje się pacjentem na każdym etapie leczenia, co jest o tyle istotne, iż wiele schorzeń neurologicznych ma przebieg wieloletni. Przy czym to pierwsza wizyta kryje najwięcej niespodzianek. Zastanawiasz się, jak może przebiegać?
Na początku lekarz zbierze z tobą dokładny wywiad, podczas którego zapyta o występujące objawy, ich nasilenie oraz charakter, a także o wcześniejsze leczenie i ewentualne hospitalizacje. Następnie przychodzi pora na badanie fizykalne, po którym neurolog może skierować cię na dalsze testy. Oto niektóre z nich:
obrazowanie metodą tomografii komputerowej;obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego;elektroencefalografia;badanie płynu mózgowo-rdzeniowego;badania krwi.


Jak przygotować się do wizyty u neurologa?


Podczas wizyty pamiętaj o jednej prostej zasadzie: każdy szczegół ma znaczenie, dlatego zdecydowanie nie powinieneś mieć tajemnic przed swoim lekarzem. Zanim trafisz do gabinetu, przemyśl dokładnie, z jakimi objawami się zmagasz, kiedy się zaczęły, z czym się łączą, co je nasila, a co osłabia. jeżeli to możliwe dowiedz się, czy w twojej rodzinie zdarzały się przypadki chorób neurologicznych. Zabierz również wyniki wcześniejszych badań - obrazowych, krwi czy elektrofizjologicznych - jeżeli takie posiadasz. Neurolog zapyta cię także o przeszłość chorobową, dlatego warto przygotować listę przebytych chorób, operacji czy urazów oraz informacje o przyjmowanych lekach.
Źródła:
P. Liberski, W. Kozubski, Neurologia, PZWL, Warszawa 2014Low Back Pain and Radiculopathy, w: Handbook of Neurosurgery, red. M.S. Greenberg, wyd. 9, New York 2020.A. Szczeklik, P. Gałecki, Interna Szczeklika 2020, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2020
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału