Nie tylko ból. Kręgosłup może dawać o sobie znać w zaskakujący sposób

zdrowie.interia.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Problemy z kręgosłupem dotyczą już choćby co drugiego Polaka, m.in. z powodu siedzącego trybu życia i braku ruchu. Ból, który może dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa, np. szyjnego czy lędźwiowego, jest dla nas jasnym komunikatem, iż pora o niego zadbać. Ale są też inne, liczne dolegliwości, które także świadczą o problemach z kręgosłupem, a które często przypisujemy zupełnie innym stanom, jak np. przemęczeniu. Co się do nich zalicza? Sprawdzamy.


Drętwienie rąk


Gdy drętwieją nam ręce, często jedną z możliwych przyczyn, które bierzemy pod uwagę, jest zespół cieśni nadgarstka (inne często wskazywane to np. niewłaściwa pozycja podczas snu lub duży wysiłek). To zbiór objawów związany z uciskiem na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka, który, obok nerwu promieniowego i łokciowego, jest odpowiedzialny za unerwienie czuciowe i ruchowe dłoni. W zespole cieśni nadgarstka nieprzyjemne doznania, jak mrowienie i drętwienie, koncentrują się zwykle w okolicy kciuka, palca wskazującego i połowy palca serdecznego. Reklama


Lekarze i fizjoterapeuci do listy możliwych przyczyn drętwienia rąk dorzucają zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zwłaszcza odcinka szyjnego. Drętwieniu rąk mogą towarzyszyć w takim przypadku bóle kręgosłupa szyjnego, ograniczenie ruchomości szyi, zaburzenia czucia w dłoni czy też bóle barku. jeżeli uczucie drętwienia utrzymuje się przez dłuższy czas bez ulgi lub z przerwami, przyczyną może być niezdiagnozowana choroba kręgosłupa - podkreślają specjaliści.


Bóle i zawroty głowy


Przemęczenie i niedobór snu, stres, odwodnienie - zwykle to one wywołują u nas bóle głowy. Mogą one być jednak związane również z dysfunkcjami i zaburzeniami np. odcinka szyjnego kręgosłupa. Dużą rolę w ich rozwoju przypisuje się siedzącemu trybowi życia, który naraża na liczne przeciążenia, a także złym nawykom ruchowym wpływającym na powstawanie patologii tkankowych. Wśród przyczyn związanych z bólem głowy pochodzenia szyjnego wyróżnia się m.in. wzmożone napięcie mięśni głowy i szyi, zmiany strukturalne dotyczące krążka międzykręgowego, a także zmiany zwyrodnieniowe trzonów kręgów. Cztery najczęstsze rodzaje bólów głowy pochodzące z odcinka szyjnego kręgosłupa to: atypowy ból twarzy, napięciowy ból głowy, migrena i klasterowy ból głowy. Zawroty głowy mogą pojawiać się np. przy odchylaniu głowy do tyłu i obracaniu szyi.


Zaburzenia widzenia


Problemy z kręgosłupem mogą powodować również problemy ze wzrokiem. I tak np. osoby z dyskopatią odcinka szyjnego kręgosłupa mogą doświadczać rozmytego widzenia lub wrażenia bolesnego rozpierania w gałkach ocznych. Objawy wzrokowe, a także słuchowe pojawiają się przy migrenie szyjnej. U ok. 1/3 pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa (przewlekłe zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych i stawów kręgosłupa prowadzące do ich usztywnienia) występuje zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka, które objawia się bólem i zaczerwieniem oka, nadwrażliwością na światło oraz problemami z widzeniem. jeżeli nie są leczone, mogą prowadzić choćby do utraty wzroku.


Zmiany cyklu miesiączkowego lub ból podczas menstruacji


Kobiety często skarżą się na ból promieniujący do pleców, który spowodowany jest miesiączką. Rzadko jednak brany jest pod uwagę mechanizm odwrotny. Tymczasem lekarze i fizjoterapeuci wskazują, iż choroby i przeciążenia kręgosłupa mogą prowadzić do bolesnych miesiączek, a także zaburzeń cyklu menstruacyjnego. Ból podczas miesiączki może wynikać z hiperlordozy - wady postawy związanej z nadmiernym pogłębieniem lordozy lędźwiowej, czyli naturalnej krzywizny kręgosłupa w odcinku lędźwiowym (skutkuje naciskiem na jajniki i macicę). Z kolei rozregulowanie okresu bywa przypisywane nieprawidłowemu ustawieniu dolnych segmentów lędźwiowych w kręgosłupie albo stawu krzyżowo-biodrowego.


Ucisk w klatce piersiowej


Problemy z kręgosłupem mogą upodobnić się objawami do problemów kardiologicznych czy chorób układu oddechowego. Ucisk w klatce piersiowej, ból kręgosłupa w odcinku piersiowym mogą być wynikiem zmian zwyrodnieniowych, przeciążeniowych, urazów, wad wrodzonych czy rozwojowych tej części kręgosłupa. U dzieci np. czynnikiem predysponującym do wystąpienia objawów bólu kręgosłupa piersiowego jest noszenie ciężkiego tornistra. Odcinek piersiowy kręgosłupa może generować: ból pleców między łopatkami, ból kręgosłupa piersiowego podczas leżenia, ból kręgosłupa piersiowego przy oddychaniu, kłujące, przeszywające dolegliwości wzdłuż żeber, ograniczenie zakresu ruchomości i osłabienie siły mięśniowej. Bólu w klatce piersiowej nigdy nie można bagatelizować, bo może stanowić zagrożenie dla życia - może świadczyć bowiem np. o zawale serca (ból w takim przypadku jest zwykle bardzo silny, piekący, dławiący, gniotący lub ściskający, rzadziej ostry, kłujący).


Wzdęcia i zaparcia


Do nietypowych objawów problemów z kręgosłupem zaliczyć należy również wzdęcia i zaparcia, których przyczyny doszukuje się zwykle w pracy układu pokarmowego. Kiedy jelita są nadmiernie napięte, pobudzają receptory bólowe. jeżeli problem wzdęć często nawraca, pobudzanie receptorów bólowych powoduje przykurcze w głębokich warstwach mięśni otaczających kręgosłup, co, jak tłumaczą m.in. fizjoterapeuci, ogranicza ruchomość w niektórych kręgach i rodzi przeciążenia w innych. Częste napięcia jelit wpływają również niekorzystnie na funkcjonowanie przepony i funkcje oddechowe. Może to być odczuwane również w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
CZYTAJ TAKŻE:


Sposób na stabilną postawę, zdrowy kręgosłup i mózg. Ćwicz codziennie, wiek nie ma znaczenia
Idź do oryginalnego materiału