(Nie)stabilna sytuacja chorych na stwardnienie rozsiane?

termedia.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


Do Narodowego Funduszu Zdrowia docierają sygnały o problemach w niektórych ośrodkach, jeżeli chodzi o przyjęcie pacjentów do programu lekowego B.29 - Leczenie chorych na stwardnienie rozsiane. Fundusz chce ustalić, których placówek to dotyczy. Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Stwardnienia Rozsianego NFZ odniósł się także do infomacji o kłopotach dotyczących wypłat za nadwykonania w tym programie.



Tomasz Połeć, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego na wstępie posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Stwardnienia Rozsianego, które odbyło się we wtorek, 22 października, podkreślił, iż od kilku miesięcy PTSR otrzymuje informacje, iż chorzy na SM nie są włączani do programów lekowych a Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje nadwykonań.

- Ta sytuacja bardzo nas zaniepokoiła. Przewodniczący Zespołu Mirosław Suchoń, z którym rozmawialiśmy na ten temat, bardzo zaangażował się w sprawę. Myślę, że tutaj wielką jego zasługą jest to, iż w tej chwili resort zdrowia zadeklarował, iż te nadwykonania będą płacone a program będzie refundowany. Obawiamy się jednak, iż będzie to taka jednorazowa akcja - mamy pożar, który na razie udało się ugasić ale co będzie dalej. W stwardnieniu rozsianym każdy dzień, każdy tydzień zwłoki to są nieodwracalne straty dla chorych – powiedział Połeć.

Są pieniądze na leczenie stwardnienia rozsianegoMinister zdrowia Izabela Leszczyna zdementowała informację o tym, iż skończyły się pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie między innymi SM, potwierdzając, iż NFZ zapłaci za pomoc chorym nadplanowym i nowo zdiagnozowanym.
Idź do oryginalnego materiału