Dieta Weight Watchers (Strażników Wagi) - co to takiego?
Dieta Weight Watchers (Strażników Wagi) została opracowana w Stanach Zjednoczonych w 1963 roku przez Jean Nidetch i stała się popularnym programem odchudzania na całym świecie.
W tej diecie ilość jedzenia jest kontrolowana dzięki indywidualnego systemu punktowego - SmartPoints. Każda osoba korzystająca z tego systemu posiada swój indywidualny limit punktów, zależny od takich czynników jak wiek, płeć, masa ciała oraz wzrost. Przekroczenie przydzielonej liczby punktów sugeruje nadmierne spożycie kalorii lub niewystarczającą aktywność fizyczną.Reklama
Dieta Weight Watchers (Strażników Wagi) - podział na grupy
Dieta Strażników Wagi opiera się na podzieleniu produktów spożywczych na trzy grupy: zieloną, żółtą i czerwoną.
Produkty w grupie zielonej mają zero punktów i obejmują wybrane owoce i warzywa.Grupa żółta to produkty, które mają dwa punkty, takie jak chude mięso, odtłuszczony nabiał, ryby i pieczywo.W grupie czerwonej znajdują się produkty, które powinniśmy unikać lub ograniczać, takie jak słodycze, alkohol, czy tłuste mięso.
Mówiąc najprościej, dieta Strażników Wagi polega na analizowaniu codziennego menu i sumowaniu punktów przypisanych poszczególnym produktom spożywczym. Ważnym elementem tej diety jest także odpowiednie nawodnienie organizmu oraz regularna aktywność fizyczna.
Główne założenia diety Weight Watchers (Strażników Wagi)
System Punktowy (SmartPoints):
W diecie Weight Watchers każdemu produktowi, posiłkowi i napojowi przypisuje się wartość punktową, określaną na podstawie zawartości energii oraz makroskładników, takich jak tłuszcze, białka i węglowodany. Wyższa zawartość energii, tłuszczów i cukrów zwiększa liczbę punktów (dotyczy to m.in. słodyczy, fast foodów), podczas gdy produkty bogate w białko i błonnik mają ich mniej.
Dieta Weight Watchers pozwala uniknąć liczenia kalorii. Spożywane posiłki wpisuje się do aplikacji, która monitoruje postępy i pomaga realizować wyznaczone cele. Dzięki bazie produktów, łatwo można znaleźć spożywane potrawy. Dodatkowo aplikacja dopasowuje dzienny jadłospis, sugerując odpowiedni plan żywieniowy. Kluczową zaletą tej diety jest brak restrykcji dotyczących konkretnych produktów, choć zaleca się wybieranie produktów o wysokiej gęstości odżywczej, takich jak pełnoziarniste produkty, chude mięso i niskotłuszczowy nabiał.
ZeroPoints:
Niektóre produkty mają wartość 0 punktów (tzw. produkty ZeroPoints), co oznacza, iż można je spożywać bez ograniczeń. Należą do nich przede wszystkim warzywa, owoce, niektóre białka (np. chude mięso, jaja, ryby) oraz jogurty o niskiej zawartości tłuszczu.
Produkty ZeroPoints są najważniejsze w diecie, ponieważ promują spożywanie zdrowszych opcji bez konieczności skrupulatnego liczenia punktów.
Zachowanie równowagi:
Dieta zachęca do spożywania różnorodnych pokarmów, co pomaga uniknąć monotonii i ułatwia długoterminowe przestrzeganie zasad diety.
Weight Watchers kładzie nacisk na umiarkowanie i zrównoważone podejście do jedzenia, co oznacza, iż nie ma całkowitego zakazu żadnych produktów, ale trzeba zwracać uwagę na ich wartości punktowe.
Wsparcie społecznościowe:
Wsparcie społeczne jest uważane za jeden z kluczowych elementów sukcesu diety Weight Watchers, ponieważ pomaga utrzymać motywację i zrozumienie w trudniejszych momentach.
Uczestnicy programu mają dostęp do spotkań grupowych, aplikacji mobilnej i forum online, gdzie mogą dzielić się doświadczeniami, uzyskiwać wsparcie i motywację.
Aktywność fizyczna:
Program zachęca do regularnej aktywności fizycznej, która jest integralną częścią zdrowego stylu życia i odchudzania. Uczestnicy mogą zdobywać dodatkowe punkty, które mogą "zarobić" przez ćwiczenia, co dodatkowo motywuje do większej aktywności.
Dieta Weight Watchers (Strażników Wagi). Jak obliczyć swoje punkty?
To naprawdę bardzo proste. Dzienny przydział punktowy jest dostosowany do indywidualnych potrzeb, biorąc pod uwagę takie czynniki jak wiek, płeć, waga, wzrost i poziom aktywności fizycznej.
Płeć:
Kobieta - 7P Mężczyzna - 15P
Wiek:
18-20 - 5P 21-35 - 4P 36-50 - 3P 51-65 - 2P Powyżej 65 - 1P
Wzrost:
Do 160 - 1p Od 160 - 2p
Masa ciała:
Tutaj należy wziąć dziesiętną swojej wagi, na przykład przy 54 kg - 5 P, a przy 84 kilogramach - 8P.
Wykonywane czynności:
Praca siedząca - 0P Głównie stojąca, częściowo siedząca - 2P Głównie w ruchu, częściowo stojąca - 4P Bardzo męcząca - 6P Dodatkowe punkty: o ile chcemy utrzymać wagę ciała - 4P
Bonusowe punkty:
W ciągu tygodnia można nazbierać bonusowe punkty za ćwiczenia (30minut)
Aerobik - 3p Praca w ogrodzie - 2P Gimnastyka - 2P Jazda na rowerze - 2P Sprzątanie - 1P Spacer - 2P Bieganie - 4P Pływanie - 4P
Dieta Weight Watchers (Strażników Wagi). Skuteczność diety
Według twórców diety, tygodniowy spadek masy ciała wynosi od 0,5 do 1,0 kg, co jest uważane za bezpieczny i skuteczny sposób na długotrwałą utratę wagi, minimalizując ryzyko efektu jojo.
Skuteczność diety Weight Watchers potwierdzają liczne badania. W jednym z nich uczestnicy programu stracili średnio 2,8 kg w ciągu 6 miesięcy. Osoby, które regularnie brały udział w cotygodniowych spotkaniach kontrolnych (powyżej 75 proc. obecności), osiągały lepsze wyniki w odchudzaniu w porównaniu do tych, które je pomijały.
W 2011 roku czasopismo Lancet opublikowało badanie, które porównało skuteczność diety Weight Watchers z tradycyjnymi zaleceniami dotyczącymi utraty wagi. W badaniu uczestniczyły 772 osoby z nadwagą i otyłością. Grupa stosująca zasady Weight Watchers (grupa 1) straciła po roku dwukrotnie więcej kilogramów niż osoby, które otrzymały jedynie standardowe wskazówki od lekarzy pierwszego kontaktu (grupa 2).
Źródło:https://health.usnews.com/best-diet/weight-watchers-diethttps://ncez.pzh.gov.pl/zdrowe-odchudzanie/dieta-weight-watchers-chudniemy-ze-smartfonem/
CZYTAJ TAKŻE: