Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego ogłosiła listę 24 zakażeń potencjalnie stwarzających największe zagrożenie dla zdrowia publicznego. W wykazie groźnych infekcji umieszczono patogeny zdolne wywołać pandemię podobną do COVID-19. Wśród nich wymieniana jest grypa ptaków, która na razie się rozprzestrzenia głównie na fermach drobiu oraz bydła mlecznego (w tym ostatnim przypadku w Stanach Zjednoczonych). Wymieniane są także tzw. paramyksowirusy, do których zaliczane są wirusy odry, paragrypy, świnki i zapalenia płuc.
Podano także inne choroby o mniejszym potencjale zakaźnym, ale sprawiające poważne trudności z powodu braku szczepionek oraz skutecznej terapii. Są wśród nich patogeny wywołując gorączkę krwotoczną, takie jak Ebola, wirusy MERS (podobne do Covid-19), hantawirusy oraz gorączka Q. Wymieniana jest też rzeżączka z powodu coraz częściej pojawiających bakterii, opornych na wiele stosowanych antybiotyków.
Eksperci spisali listę najgroźniejszych wirusów. Niektóre większym zagrożeniem od COVID-19
Inne groźne zakażenie na liście Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego to adenowirusy, wirusa Nipah, gorączka oropouche (przenoszona przez meszki), gorączka Rift Valley, mpox (spokrewniony z wirusem ospy prawdziwej), czikungunia (tropikalna choroba wirusowa) oraz tularemia (choroba odzwierzęca atakująca także ludzi).
ZOBACZ: Pierwszy taki przypadek. Groźny wirus potwierdzony u owcy
Brytyjscy specjaliści ostrzegają przed zmutowanym wirusem odry, „o znacznie większym potencjale infekcyjnym, który trudno byłoby kontrolować choćby przez wprowadzenie lockdownu”. Prof. Mark Woolhouse z University of Edinburgh twierdzi, iż byłby on jeszcze większym zagrożeniem aniżeli wirus SAR-CoV-2, szczególnie dla dzieci.
Eksperci ostrzegają przed wirusami. Apelują o więcej badań
Jak poinformowała BBC News prof. Isabel Olivier z UKHSA, lista nie jest rankingiem najgroźniejszych infekcji. Na pierwszym miejscu nie wyszczególniono tych zakażeń, które mogą za jakiś czas wywołać pandemię, gdyż Cvid-19 pokazał, iż trudno stawiać takie prognozy. Przed pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2 wydawało się, iż największym zagrożeniem jest nowy, zmutowany wirus grypy. To jednak, przynajmniej na razie, się nie potwierdziło.
ZOBACZ: Nowy wirus w Chinach. Wykryty u nietoperza
Lista potencjalnych zagrożeń infekcyjnych ma skłonić rządy i badaczy do zwiększenia wysiłku badawczego w odniesieniu do najgroźniejszych infekcji, szczególnie tych, które trudno w tej chwili leczyć. Prof. Isabel Olivier zapowiedziała, iż co roku lista ta będzie aktualizowana.
„Gdy wybuchła pandemia Covid-19 zbyt długo musieliśmy dostosowywać nasze działanie do różnych związanych z tym zagrożeń, co było jednym z powodów wprowadzenie lockdownu” – stwierdził prof. Mark Woolhouse. Jego zdaniem teraz jednak lepiej rozumiemy, jakie infekcje najbardziej mogą nam zagrażać.
