Nie musisz rezygnować z ciasta, jeżeli zdrowo się odżywiasz. Wypróbuj przepis na brownie z fasoli

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Brownie fasolowe Źródło: Shutterstock


Masz ochotę na kawałek dobrego ciasta, ale obawiasz się, iż przytyjesz? „Osobom, które dbają o linię, tradycyjne ciasta proponuję zastąpić deserami, które są zdrowsze, mniej kaloryczne i równie pyszne. Można przyrządzić je na bazie produktów, których nie kojarzymy z wypiekami, jak np. fasola” – mówi dietetyczka Agnieszka Jeżewska.


Na początku zmiany stylu życia na zdrowszy, wielbiciele słodyczy mogą mieć problem z rezygnacją z ciast. Okazuje się, iż nie trzeba zmieniać swoich przyzwyczajeń. „Wystarczy, iż zastąpimy pewne produkty innymi, zdrowszymi, mniej kalorycznymi” – tłumaczy dietetyczka Agnieszka Jeżewska. Dowiedz się, jakimi.


Czym zastąpić cukier w cieście?


Cukier, zwłaszcza w nadmiarze nie jest korzystny dla zdrowia i nie jest zalecany osobom, które dbają o linię. Spożywanie tego produktu prowadzi do wahań poziomu glukozy we krwi, a co za tym idzie nagłych spadków energii, które powodują uczucie senności, zaburzenia koncentracji i napady głód. Jak doradza dietetyczka, cukier, który używamy do wypieków, korzystnie jest zastąpić np. ksylitolem, uzyskiwanym głównie z drzewa brzozy. Smakuje podobnie jak biały cukier, ale ma około 40 proc. mniej kalorii (w 100 g zawiera 240 kcal) i 14-krotnie niższy indeks glikemiczny (IG 8), dlatego polecany jest również osobom chorym na cukrzycę. Naturalnym słodzikiem, polecanym osobom na diecie oraz diabetykom jest też stewia. Nie zawiera kalorii, a jej indeks glikemiczny (IG) jest równy zeru.


„ Wiele domowych deserów można także zrobić na bazie daktyli czy słodkiego, dojrzałego banana” – wskazuje dietetyczka.


Inne zdrowe zamienniki, które można użyć do ciasta


Wiele osób ma problemy z nietolerancją zawartego w mące pszennej glutenu. Ale nie tylko z tego powodu warto w ciastach zastąpić mąkę pszenną. Zdaniem ekspertki, zdrowsze i bardziej wartościowe są np. mąka owsiana, gryczaną, kokosowa, czy orkiszowa. Z powodzeniem można przygotować z nich ciasto.
Ciasta możemy też robić na bazie składników, których absolutnie nie kojarzymy z wypiekami, takie jak np. pomidory z puszki, cukinia, kasza jaglana czy fasola.
Tłuszcz roślinny, czy tłuszcze pochodzenia zwierzęcego stosowane w ciastach możemy natomiast zastąpić napojami roślinnymi, jak np. mleko kokosowe czy migdałowe. Warto zadbać o dodanie do fit deserów również takich produktów jak orzechy, świeże owoce, nasiona chia czy siemię lniane.


Wypróbuj przepis na brownie z fasoli
Idź do oryginalnego materiału