Przewlekła niewydolność żylna
Jedną z najczęstszych przyczyn uczucia ciężkich nóg jest przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych. Jest to choroba, w której pojawiają się objawy zastoju krwi w żyłach nóg, do których, oprócz uczucia ciężkości, należą:Reklama
widoczne żylaki podudzi,kurczowe bóle łydek, nasilające się w nocy,zespół niespokojnych nóg,ból,uczucie rozpierania w łydkach,obrzęk - początkowo zanikający po odpoczynku, następnie stały,postępujące swędzenie skóry,owrzodzenia podudzi.
Czynnikami ryzyka tej choroby są: wiek, płeć żeńska, ciągła praca siedząca lub stojąca, otyłość, ciąże, czynniki genetyczne i przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.
Aby potwierdzić przewlekłą niewydolność żylną, niezbędna jest konsultacja lekarska. Zwykle można rozpoznać chorobę po wizualnym wyglądzie łydek, jednak czasem niezbędna jest wizyta u specjalisty od naczyń krwionośnych - flebologa, który oceni stan naczyń dzięki USG doppler.
Choroba tętnic obwodowych
Inną chorobą, której jednym z objawów mogą być "ciężkie" nogi, jest choroba tętnic obwodowych. W jej wyniku dochodzi do zwężenia światła dużych tętnic za wyjątkiem aorty, tętnic mózgu i wieńcowych. Choroba ta spowodowana jest najczęściej miażdżycą tętnic, choć może do niej dojść w wyniku zatorów i zakrzepów tętnic. Do jej objawów, oprócz uczucia ciężkich nóg, zaliczają się:
chromanie przestankowe,zaniki mięśni i owłosienia w miejscach zaatakowanych chorobowo,bóle nóg,marznięcie stóp,niegojące się rany lub owrzodzenia.
Do rozpoznania choroby tętnic obwodowych niezbędna jest konsultacja lekarska i wykonanie odpowiednich badań, zarówno palpacyjnych jak i np. USG doppler.
Obrzęk limfatyczny
Głównym zadaniem układu limfatycznego jest produkcja limfocytów i pochłanianie oraz drenaż nadmiaru płynu międzykomórkowego. Chłonka, inaczej limfa, jest substancją, która krąży w naczyniach limfatycznych. Gdy te z jakiegoś powodu przestają dobrze pełnić swoją funkcję, może dochodzić do obrzęków limfatycznych, których przyczyną jest zaleganie limfy w różnych miejscach ciała, najczęściej w kończynach. Obrzęk limfatyczny może być przyczyną uczucia ciężkości nóg. Jest on natomiast niebolesny i ma charakter "ciastowaty" - po uciśnięciu obrzękniętego miejsca na jakiś czas zostaje w nim ślad po ucisku.
Przyczyny obrzęku limfatycznego mogą być różne, a sam obrzęk może pojawić się pierwotnie lub wtórnie do innej przyczyny. Pierwotne obrzęki limfatyczne najczęściej mają charakter wrodzony lub idiopatyczny (o nieuchwytnej przyczynie). Wtórnie obrzęki limfatyczne występują pozapalnie, jako powikłanie leczenia, np. radioterapii nowotworów bądź operacji, towarzyszą chorobom tkanki łącznej lub otyłości olbrzymiej.
Najważniejsze w diagnostyce obrzęków limfatycznych jest znalezienie przyczyny, bowiem tylko wtedy wiadomo będzie, na co powinna być celowana terapia. Do stwierdzenia obrzęku limfatycznego najczęściej wystarczy jedna wizyta lekarska, jednak poszukiwanie jego przyczyny może wymagać wielu badań, zarówno z krwi, jak i obrazowych (np. TK).
Niedobór magnezu
Jednym z niedoborów, który może powodować osłabienie i drżenie kończyn, a także uczucie ciężkich nóg i parestezje w ich obrębie, jest niedobór magnezu. Magnez to niezbędny mikroelement w gospodarce metabolicznej naszych organizmów. Odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni, a także za działanie wielu enzymów i regulację czynności życiowych wielu różnych komórek.
Niedobór tego pierwiastka może spowodować m.in.:
osłabienie mięśni,parestezje kończyn,drżenia mięśniowe,uczucie ciężkości,w poważnych niedoborach choćby zaburzenia rytmu serca.
Ponieważ 99 proc. magnezu w ciele znajduje się w komórkach, a tylko 1 proc. poza nimi, w tym we krwi, nie jesteśmy w stanie kontrolować, czy mamy odpowiednie stężenie magnezu w komórkach. Pomimo adekwatnego stężenia magnezu we krwi możemy mieć nieodpowiednie jego stężenie w komórkach, dlatego w przypadku pojawienia się symptomów niedoboru magnezu można suplementować go przez dwa-trzy miesiące, aby sprawdzić, czy wyrównały się objawy. jeżeli tak się nie stanie, należy zasięgnąć porady lekarskiej na temat przyczyn zaistniałych objawów.
Przetrenowanie i przeciążenie nóg
Innym powodem, dla którego nogi mogą wydawać się ciężkie, może być ich przetrenowanie lub przeciążenie. Sprzyja temu duża ilość intensywnych treningów lub długo trwająca praca stojąca. Paradoksalnie, praca polegająca na ciągłym siedzeniu również może dawać objaw ciężkich nóg - niejako "zablokowane" krążenie i ucisk na tętnice także mogą powodować uczucie ciężkości.
Aby uniknąć tego objawu, należy odpowiednio zbalansować ruch, treningi, pracę i odpoczynek - tak, aby nogi miały zdrową dawkę wszystkich tych czynników na co dzień.
Niezależnie od przyczyny - jeżeli uczucie ciężkości nóg trwa i nie mija przez kilka tygodni, należy zasięgnąć porady lekarskiej.
Źródła:
https://www.healthline.com/health/heavy-legs.
https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/73423,uklad-limfatyczny-czym-jest-chlonka-limfa-i-obrzek-limfatyczny.
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321670.
Pinto PC, Rodrigues LM. An experimental in vivo model to characterize "heavy legs" symptom in topical formulations. Dermatol Res Pract. 2009.
https://www.mp.pl/pacjent/objawy/176012,hipomagnezemia.
Praca zbiorowa, Interna Szczeklika 2023, Medycyna Praktyczna, Kraków 2023.
CZYTAJ TAKŻE:
Zastosuj, gdy nogi zaczynają puchnąć. Niezawodny domowy sposób na lepsze krążenie
Wysmukla łydki i uda, likwiduje cellulit, a do tego wzmacnia serce. Efekty szybciej, niż myślisz
Nie tylko okłady, maści i masaże. W walce z pajączkami są niezawodne