Nie chcesz mieć problemów z trzustką? Unikaj tego rodzaju tłuszczów

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Skrzydełka z kurczaka, zdjęcie ilustracyjne Źródło: Fotolia / dzevoniia


Masz ochotę na pikantne skrzydełka w panierce, a może na frytki lub kawałek pysznego toru czekoladowego? Co łączy te produkty i dlaczego powinny ich unikać osoby, które nie chcą mieć problemów z trzustką. Dowiedz się, czym je zastąpić.


Trzustka ma wpływ na prawidłowe działanie całego organizmu. Odpowiada za wydzielanie hormonów wpływających na proces przemiany węglowodanów. Produkowany przez nią sok trzustkowy umożliwia trawienie białek oraz tłuszczy. Zaburzenia pracy tego organu mogą poważnie odbijać się na stanie naszego zdrowia. Warto więc o trzustkę zadbać.


Unikaj smażonych potraw!


Smażone na maśle, smalcu czy oleju potrawy są ciężkostrawne i zmuszają trzustkę do wytężonej pracy. Niekorzystne dla zdrowia są zwłaszcza tłuszcze trans, czyli utwardzane oleje roślinne. Ich jedzenie wiąże się nie tylko ze zwiększonym ryzykiem otyłości, ale i chorób trzustki. Trzustka lubi potrawy przygotowywane na parze, gotowane oraz pieczone w folii. jeżeli odpowiednio je przyprawisz, będą smakować doskonale.


Unikaj tłustych sosów!


Jeśli nie chcesz mieć problemów z trzustką, zrezygnuj ze smażonych potraw i tłustych sosów na bazie masła, śmietany i majonezu. Wskazane są sosy z oliwy z pierwszego tłoczenia z dodatkiem octu balsamicznego.


Zrezygnuj z tłustych mięs!


Tłuste mięsa obciążają trzustkę. Dbając o trzustkę najlepiej wyeliminować je z jadłospisu lub jeść sporadycznie. Lepiej więc sięgnąć na obiad po drób lub rybę. Ryby zawierają cenny kwas oleinowy oraz kwasy omega-3, które działają ochronnie na trzustkę.


Unikaj słodyczy


Jedzenie nadmiernej ilości ciast i inne słodkich produktów nie sprzyja zdrowiu trzustki. Dieta bogata w cukry proste może prowadzić do stanów zapalnych tego narządu.


Zrezygnuj z używek!


Dla zdrowia trzustki warto zrezygnować z alkoholu i palenia papierosów. Nadużywanie alkoholu może prowadzić zarówno do przewlekłego, jak i ostrego zapalenia trzustki. Alkohol niszczy struktury trzustki, które produkują enzymy trawienne oraz insulinę. Wyrządzone przez alkohol szkody są nieodwracalne. Jak dowodzą badania, palenie papierosów znacząco zwiększa ryzyko chorób trzustki, w tym również nowotworów.


Co jeszcze możesz zrobić dla zdrowia trzustki?


W diecie wspierającej trzustkę ważne jest jedzenie posiłków o stałych porach 4- 5 razy dziennie. Posiłki powinny nie być zbyt obfite.
Idź do oryginalnego materiału