Nie będzie zmian na liście czynności zawodowych higienistek

dentonet.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Nie będzie zmian na liście czynności zawodowych higienistek


Lista czynności zawodowych higienistek stomatologicznych została opracowana przez ministerstwo zdrowia po szerokich konsultacjach, również ze środowiskiem lekarzy, a resort w najbliższym czasie nie planuje wprowadzania na niej zmian – wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz odpowiedział na poselskie interpelacje w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych higienistek.

Przypomnijmy – szczegółową listę czynności zawodowych przedstawicieli profesji ujętych w ustawie o niektórych zawodach medycznych – w tym asystentek i higienistek stomatologicznych – zawiera Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2025 r. Jego treści sprzeciwiła się Naczelna Izba Lekarska, która skrytykowała m.in. zapisy pozwalające higienistkom na wykonywanie wstępnych badań stomatologicznych oraz prowadzenie działań rehabilitacyjnych bez zlecenia lekarza dentysty. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Sprawa nie umknęła również uwadze posłów, którzy wystosowali do ministerstwa zdrowia interpelacje. Poseł Janusz Cieszyński pytał m.in. jakie przesłanki uzasadniały decyzję o przyznaniu higienistkom uprawnień m.in. do samodzielnego wykonywania wstępnych badań stomatologicznych (więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ). Z kolei poseł Grzegorz Napieralski chciał wiedzieć, czy ministerstwo zdrowia zmieni rozporządzenie określające zakres czynności zawodowych higienistek, usuwając z niego zapisy, które wzbudziły sprzeciw lekarzy dentystów (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Zmian na liście czynności zawodowych higienistek nie będzie

Z odpowiedzi, których udzielił na obie interpelacje wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz wynika, iż zmian na liście czynności zawodowych higienistek stomatologicznych nie będzie.

W trakcie procedowania projekt rozporządzenia został poddany uzgodnieniom, konsultacjom publicznym i opiniowaniu, w ramach których wpłynęło szereg uwag zgłoszonych przez liczne podmioty i organizacje, w tym przez Naczelną Radę Lekarską, Radę do Spraw Rozwoju Stomatologii, konsultantów w ochronie zdrowia czy osoby fizyczne. Wszystkie uwagi zostały przeanalizowane i rozważone. Odbywały się również spotkania przedstawicieli resortu zdrowia z zainteresowanymi podmiotami czy organizacjami reprezentującymi poszczególne grupy zawodowe. (…) Stwierdzić należy, iż ostateczny kształt przedmiotowego rozporządzenia został wypracowany po przeprowadzeniu szerokich konsultacji i uzgodnień ze środowiskami reprezentującymi poszczególne zawody medyczne – czytamy w odpowiedzi.

Lista czynności zgodna z programem kształcenia w zawodzie

Jak dodano, poszczególne czynności zawodowe uwzględnione w rozporządzeniu zostały opracowane przede wszystkim w oparciu o zakres kształcenia w zawodzie higienistki – w tym o rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego, jak również w oparciu o programy studiów.

Określenie poszczególnych czynności zawodowych higienistek stomatologicznych nastąpiło po szczegółowej weryfikacji zarówno podstawy programowej kształcenia w tym zawodzie, jak też programów studiów w zakresie higieny dentystycznej (stomatologicznej). Zgodnie z podstawą programową dla tego zawodu, która stanowi załącznik nr 20 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego, higienistka stomatologiczna nabywa kwalifikacje „MED. 02. Wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenie w procesie leczenia” – poinformowano.

Na podstawie tych kwalifikacji higienistki stomatologiczne są więc przygotowane do wykonywania takich zadań zawodowych, jak:

– realizowanie świadczeń z zakresu profilaktyki stomatologicznej.

– organizowanie prac związanych ze świadczeniem usług z zakresu stomatologii,

– wykonywanie czynności administracyjnych i prowadzenie dokumentacji związanej z funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego,

– wykonywanie wstępnych badań stomatologicznych, profilaktycznych, diagnostycznych i zabiegów rehabilitujących jamę ustną,

– prowadzenie stomatologicznej edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia w różnych środowiskach.

W związku z powyższym, odnosząc się do budzących zastrzeżenia czynności ujętych w pkt 3 załącznika nr do 3 do rozporządzenia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne (tj. „wstępne badania stomatologiczne, profilaktyczne i diagnostyczne zabiegi rehabilitujące jamę ustną”), należy zauważyć, iż zgodnie z podstawą programową absolwent jest przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w tym zakresie – podkreślono.

Bezpieczeństwo pacjenta na pierwszym miejscu

Wiceminister Szafranowicz poinformował w odpowiedzi, iż w trakcie prac nad określeniem listy czynności zawodowych higienistek wzięto pod uwagę, iż ich zakres jest znacznie węższy niż zakres czynności lekarzy dentystów. W ustawie wprowadzono również rozwiązania, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i zagwarantować wykonywanie zawodów medycznych, w tym zawodu higienistki stomatologicznej, z należytą starannością, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej i umiejętnościami niezbędnymi do wykonywania tego zawodu, z poszanowaniem praw pacjenta oraz dbałością o jego bezpieczeństwo.

Przykładem takich rozwiązań jest m.in. prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego dla osób wykonujących zawody medyczne poprzez aktualizację przez nie wiedzy i umiejętności zawodowych. Ponadto, ustawa uregulowała kwestie dotyczące odpowiedzialności zawodowej osób wykonujących zawód medyczny za naruszenie przepisów związanych z wykonywaniem zawodu medycznego, co umożliwi skuteczne pociągniecie do odpowiedzialności zawodowej w przypadku nienależytego lub nierzetelnego przestrzegania obowiązków. Przedmiotowe regulacje powinny przyczynić się do osiągnięcia założonego celu interesu publicznego, polegającego na dopuszczeniu do realizacji świadczeń zdrowotnych i czynności zawodowych w poszczególnych zawodach medycznych wysoko wykwalifikowanej i kompetentnej kadry medycznej, co zwiększy bezpieczeństwo zdrowotne obywateli i wpłynie na wysoki poziom tych świadczeń – podsumowano.

Nowa ustawa przesądziła, iż asystentka i higienistka stomatologiczna są w pełni zawodami medycznymi. Ponoszą więc te same ryzyka, co lekarze dotychczas odpowiadający na różnych polach wobec swoich pacjentów – mówi o ustawie o niektórych zawodach medycznych mec. Paweł Strzelec, radca prawny, wieloletni wykładowca akademicki, specjalista w zakresie prawa medycznego. Która zmiana wprowadzona na mocy ustawy jest – okiem eksperta – najważniejsza? Jak można zabezpieczyć się przed roszczeniami pacjentów? Czy w dobie obowiązywania ustawy o niektórych zawodach medycznych asystentkom i higienistkom może przydać się ubezpieczenie? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego!

Źródło: https://sejm.gov.pl/

Idź do oryginalnego materiału