Koniec taryfy ulgowej od Narodowego Funduszu Zdrowia. Przychodnie, które nie będą pacjentów ważyły, mierzyły i pytały o nikotynowy nałóg, nie otrzymają pieniędzy za niektóre świadczenia.
Od 2020 r. placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) mają obowiązek przekazywania oddziałom wojewódzkim NFZ danych o udzielonych świadczeniach, uzupełnionych o masę ciała i wzrost pacjenta oraz o informację dotyczącą używania przez niego wyrobów tytoniowych, które mają być zbierane podczas pierwszej wizyty w roku.
Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, do tej pory NFZ rozliczał wszystkie świadczenia dodatkowe POZ-om, czyli niezależnie od tego, czy zawierały one informacje o wadze i wzroście oraz paleniu tytoniu. Przez cały zeszły rok fundusz przypominał placówkom podstawowej opieki zdrowotnej o obowiązku przekazywania dodatkowych informacji, a w listopadzie wydał listę weryfikacji, które będą obowiązywały w 2025 r. Uwzględniała ona masę i wzrost pacjenta w sprawozdaniach.
Zgodnie z zapowiedziami od stycznia 2025 r. weryfikacja tych danych zadziałała. Brak informacji o masie i wadze pacjenta przy pierwszej poradzie w roku powoduje blokadę możliwości sprawozdania świadczenia. Wyjątkiem są teleporady – czytamy.
– Przed wprowadzeniem twardej reguły sprawdzającej wysyłaliśmy komunikaty przypominające o obowiązku przekazywania funduszowi dodatkowych parametrów pacjenta. Następnie uruchomiliśmy weryfikację blokującą, która oznacza, iż świadczenia sprawozdane bez wymaganych danych nie będą rozliczane – tłumaczy Paweł Florek, rzecznik prasowy NFZ.