NFZ potwierdził, iż pieniądze na nadwykonania z 2024 r. trafią do placówek medycznych do końca marca br. Nadwykonania w świadczeniach nielimitowanych zostaną sfinansowane w pełni, ale już np. leczenie stomatologiczne dorosłych – w 70%.
Kilka dni temu ministerstwo zdrowia poinformowało, iż wszystkie świadczenia nielimitowane, leki w programach lekowych oraz chemioterapii zostaną opłacone do końca marca 2025 r. zgodnie z obowiązującym prawem oraz umowami pomiędzy NFZ-em a podmiotami leczniczymi. Sfinansowane zostaną także wszystkie świadczenia limitowane wykonane ponad limity. – Środki na świadczenia ponad limity zostaną przekazane z Ministerstwa Zdrowia dotacją do Narodowego Funduszu Zdrowia na początku marca 2025 r. Następnie NFZ niezwłocznie przekaże środki do Wojewódzkich Oddziałów NFZ, co umożliwi sfinansowanie świadczeń zrealizowanych w podmiotach leczniczych w 2024 r. – napisano w komunikacie.
Świadczenia nielimitowane i programy lekowe – priorytetem
Stanowisko ministerstwa potwierdził w komunikacie NFZ. Jak poinformowano, Fundusz jest zobowiązany do pełnego sfinansowanie nadwykonań w świadczeniach nielimitowanych i tak właśnie będzie. Dodatkowo, NFZ pokryje w pełnej wysokości nadwykonania w lekach w programach lekowych i w chemioterapii. – Formalnie to świadczenia limitowane, ale dla Funduszu są priorytetem, dlatego NFZ finansuje je tak jak świadczenia nielimitowane – czytamy.
Nadwykonania w pozostałych świadczeniach limitowanych także zostaną sfinansowane. W tym przypadku placówki medyczne otrzymają od Funduszu propozycje umów bądź ugód na pokrycie wszystkich nadwykonań w świadczeniach limitowanych po cenie nominalnej lub niższej od nominalnej. – Lista świadczeń w nadwykonaniach limitowanych, za które rozliczymy się po pełnej cenie nominalnej, liczy około 450 pozycji. To m.in. świadczenia diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego (poza pakietem onkologicznym), podanie leków w programach lekowych i w chemioterapii, świadczenia diagnostyki lub leczenia chorób rzadkich, świadczenia dializoterapii, żywienia dojelitowego i pozajelitowego, wentylacji mechanicznej w warunkach stacjonarnych, świadczenia opieki koordynowanej w POZ i programy pilotażowe – dodano.
Na liście świadczeń, za które Fundusz zapłaci niższą cenę, jest natomiast około 100 pozycji. Są to m.in. endoprotezoplastyka (70%), hospitalizacje w trybie planowym i jednodniowym (60%), stomatologia dla dorosłych (70%), fizjoterapia ambulatoryjna i domowa (50%) oraz świadczenia opieki długoterminowej w ZOL (70%). Szczegóły przedstawią oddziały wojewódzkie NFZ-u.
Źródło: https://www.nfz.gov.pl/