Od 1 stycznia 2025 roku będzie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Od tego dnia refundacją w leczeniu profilaktycznym udarów i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową, z jednym lub kilkoma czynnikami ryzyka, takimi jak wcześniejszy udar lub przemijający napad niedokrwienny, wiek ≥75 lat, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność serca (klasa ≥II wg NYHA)/zastoinowa niewydolność serca, objętych zostanie część produktów z rywaroksabanem i dabigatranem.
Preparaty z powyższymi substancjami leczniczymi w tym wskazaniu będą dostępne dla pacjentów z odpłatnością 30%. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia tego wskazania refundacyjnego nie umieściło na wykazie bezpłatnych leków dla osób powyżej 65. roku życia. W związku z tym NFZ informuje, iż substytucja dla powyższych leków jest możliwa wyłącznie w granicach tych samych wskazań refundacyjnych.
Które leki zostały objęte nowym wskazaniem refundacyjnym?
Od 1 stycznia 2025 r. nowym wskazaniem refundacyjnym objęte zostaną następujące produkty lecznicze:
- z dabigatranem: Daxanlo, Telexer, Dabigatran Eteksylan Stada;
- z rywaroksbanem: Xanirva, Xiltess, Kardatuxan, Mibrex, Zarixa, Rixacam, Vixargio, Thinban, Bevimlar, Runaplax;
Jednocześnie oznacza to, iż nie można ich wydać bezpłatnie z uprawnieniem “S” pacjentom w tym wskazaniu. NFZ podkreśla również, iż leki referencyjne z dabigatranem oraz rywaroksabanem, tj. Pradaxa i Xarelto nie będa objętę nowym wskazaniem refundacyjnym. Wszystko dlatego, iż ich podmioty odpowiedzialne nie złożyły stosownych wniosków refundacyjnych.
NFZ prosi apteki o uważność podczas substytucji leków z dabigatranem oraz rywaroksabanem
W związku z objęciem nowym wskazaniem refundacyjnym tylko części leków z dabigatranem oraz rywaroksabanem, NFZ wydał komunikat. Podkreśla w nim, iż wydawanie w aptece odpowiedników leków, które zawierają te substancje lecznicze jest możliwe tylko i wyłącznie w granicach tych samych wskazań refundacyjnych.
– Jednocześnie przypominamy, iż w przypadku nieuprawnionej substytucji leków odpowiedzialność przed Narodowym Funduszem Zdrowia leży po stronie podmiotu prowadzącego aptekę. – podkreśla NFZ w komunikacie.
Źródło: MB/ NFZ