NFZ nie płaci za nadwykonania - pacjenci odchodzą spod szpitali z kwitkiem

termedia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


W związku z problemami z rozliczeniami z NFZ dotyczącymi świadczeń ponad limit, niektóre szpitale ograniczają wykonywanie zabiegów lub włączanie pacjentów do programów lekowych. W innych wydłuża się czas oczekiwania na wizyty. OZPSP oszacował koszty świadczeń wykonanych ponad limit (świadczenia limitowane) na ok. 10 mld zł.



NFZ zalega z płatnościami za nadwykonania w limitowanych zabiegach wszczepienia endoprotez stawu biodrowego, kolanowego oraz w zabiegach rehabilitacyjnych w szpitalu w Lubaczowie (woj. podkarpackie). Dyrektor SP ZOZ Lubaczów Piotr Cencora powiedział, iż w związku z tym szpital ograniczył o ok. 50-60 proc. wszczepienia endoprotez. Nie wykluczył wprowadzenia także ograniczeń w rehabilitacji. - Za pierwsze pół roku było to ok. półtora mln zł, teraz skala jest podobna – poinformował Cencora.

Istnieje ryzyko, iż Fundusz nie zapłaci za te nadwykonania, bo nie ma pieniędzy - mówi dyrektor SP ZOZ Lubaczów

Z podobnymi problemami mierzy się Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jak poinformował dyrektor SP ZOZ nr 1 w Rzeszowie (do którego należy szpital) Grzegorz Materna, przyjęcia pacjentów na planowe świadczenia ograniczono o ok 10 proc. Ograniczone zostały także przyjęcia na planowe zabiegi endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego.

Leszczyna: Niczego nie zamierzam rozwiązywać siłowoW Narodowym Funduszu Zdrowia nie dzieje się nic dramatycznego. Wszyscy pacjenci w Polsce są bezpieczni. Została wydana dyspozycja, aby do końca września wszystkie szpitale w Polsce, a także AOS otrzymały pieniądze za nielimitowane świadczenia, które wykonały do końca czerwca.
Idź do oryginalnego materiału