NFZ: Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce

termedia.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Wczesne wykrycie raka jelita grubego znacznie zwiększa skuteczność leczenia – podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia, przypominając, iż kolonoskopia to badanie ratujące życie. Na stronie płatnika można sprawdzić, gdzie je wykonać.

Zgodnie z danymi NFZ, rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji.

Eksperci podkreślają, iż nowotwór jelita grubego jest podstępny. Może rozwijać się bez objawów choćby przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o realizowanym w Polsce programie badań przesiewowych Ministerstwa Zdrowia w kierunku raka jelita. Program jest dla osób w wieku od 50 do 65 lat, lub od 40 do 49 lat, jeżeli u najbliższych krewnych pacjenta rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym: pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy; usunięcie polipów wielkości do 15 mm; poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów; wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.

Lekarze zaznaczają, iż wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia. Kolonoskopia jest precyzyjna i trwa od 15 do 40 minut. NFZ podkreśla, iż badania nie trzeba się bać – może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym.

Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, iż pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program.

Idź do oryginalnego materiału