​Nazywają go złotem Syberii. To prawdziwa bomba witaminowa

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Wśród najczęściej spożywanych owoców z pewnością pierwsze miejsca okupują jabłka czy banany. W zależności od pory roku zajadamy się także gruszkami, śliwkami lub truskawkami. Mało kto pamięta o małych, niepozornych owocach, które są prawdziwymi bombami witaminowymi. Dowiedz się, co przygotować z rokitnika i dlaczego warto go regularnie jeść.

Co to jest rokitnik?

Rokitnik (łac. Hippophae rhamnoides L.) to krzew lub małe drzewo z rodziny oliwnikowatych, znane przede wszystkim ze swoich jaskrawopomarańczowych owoców, które mają liczne adekwatności zdrowotne. Występuje głównie w Europie i Azji, rosnąc na suchych, piaszczystych terenach, często na wybrzeżach, gdzie dobrze znosi trudne warunki glebowe i klimatyczne. Owoce rokitnika są bogatym źródłem witamin (w szczególności C, E i K), a także minerałów, antyoksydantów oraz kwasów tłuszczowych (w tym rzadkiego omega-7). Ze względu na swoje adekwatności, rokitnik jest ceniony w medycynie naturalnej, kosmetyce i kuchni. Jego owoce mają cierpko-kwaśny smak i są używane do produkcji soków, dżemów, olejów oraz suplementów diety.

Sprawdź również: Zawsze źle smażyłem wątróbkę. Teraz pamiętam o pierwszym kroku i wychodzi idealna

Co przygotować z rokitnika?

Zarówno rokitnik, jak i przyrządzane z niego przetwory, są świetny źródłem witaminy C. Ma jej ponad trzy razy więcej niż cytryna. Dlatego warto przygotować z niego dżem lub konfiturę, którą będziemy spożywać przez całą jesień i zimę, by w naturalny sposób wesprzeć naszą odporność. Świetnym wyborem będzie także olej z rokitnika. Jego adekwatności zdrowotne pomogą m.in. na ból gardła, brak apetytu, hemoroidy, oparzenia i odmrożenia, reumatyzm czy suchy kaszel. Jak widać, jest to niezwykle wszechstronny środek.

Sprawdź również: Najlepsza zalewa do grzybków. Z tego przepisu robiła ją moja babcia

Warto jednak pamiętać, iż nie dla wszystkich spożywanie rokitnika będzie dobre. Przede wszystkim powinny uważać osoby z chorobą wrzodową żołądka, problemami z dwunastnicą oraz ze zgagą. Dodatkowo spożywanie rokitnika nie jest wskazane osobom cierpiącym na stany zapalne trzustki i wątroby, a także zmagającym się z kamicą żółciową. Wynika to z faktu wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych w tym owocu. Jednak dla tych, którzy nie mają żadnych przeciwwskazań do jego spożywania, jest to bomba witaminowa, która powinna mieć stałe miejsce w diecie.

Zobacz też:

Ta zupa wzmacnia i rozgrzewa lepiej niż rosół. Jesienią gotuję ją co weekend

​Przysmak kawalera jest idealny do czyszczenia lodówki. Wystarczy go nie przypalić

To najlepszy krem do ciasta marchewkowego. Smakuje jak z cukierni

Idź do oryginalnego materiału