Tzw. płynna biopsja, identyfikująca we krwi pacjenta fragmenty komórek rakowych zawierających DNA, pozwala wykryć nawrót raka piersi choćby kilka lat wcześniej – wynika z najnowszych badań brytyjskich naukowców.
Ultraczuły test krwi
Test, który umożliwia wczesne wykrycie nawrotu raka piersi, jest eksperymentalny i na razie niedostępny. Ten ultraczuły tekst krwi omawiano podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), która 4 czerwca zakończyła się w Chicago – jednym z jej głównych tematów była wczesna diagnostyka wykrywania choroby nowotworowej i jej nawrotów.
Według BBC News z dotychczasowych badań przeprowadzonych w Institute of Cancer Research w Londynie wynika, że nowy test wczesnego wykrywania nawrotu raka piersi jest w 100 proc. wiarygodny. Jego działanie polega na tym, iż wychwytuje z próbki krwi chorego nawet niewielkie fragmenty komórek nowotworowych zawierających DNA. Badanie takie nazywane jest płynną biopsją.
Fragmenty komórek rakowych, a nawet całe komórki, pochodzą z rozwijających się guzów, które przenikają do krwiobiegu. Nierzadko przedostają się one do krwi, zanim guz zostanie usunięty podczas operacji. Niektóre komórki nowotworowe są w stanie przetrwać choćby po zastosowaniu u pacjentki chemioterapii.