Rak pęcherza moczowego jest piątym co do częstości nowotworem w krajach Unii Europejskiej. Jego wczesne rozpoznanie pozwala na wyleczenie choroby. Niestety, do rozpoznania nowotworu często dochodzi na etapie rozsiewu choroby.
Naukowcy z Francji, Iranu i Stanów Zjednoczonych zidentyfikowali najczęściej występujące mutacje w raku pęcherza moczowego. Następnie opracowali test, który wykrywa te mutacje w moczu.
Spośród 50 tysięcy zdrowych osób, od których 10 lat temu na potrzeby innego badania klinicznego pobrano próbki moczu, u czterdziestu rozpoznano raka pęcherza moczowego. U 29 z nich udało się zbadać próbkę moczu pobraną 10 lat wcześniej. U 19 chorych (66 proc.) na podstawie wykonanego testu można było przewidzieć rozwój raka pęcherza moczowego. W celu kontroli wykonano test moczu 98 zdrowych osób; u 94 z nich wynik był ujemny.
Autorzy pracy podkreślają, iż w tej chwili prowadzenie badań przesiewowych w kierunku raka pęcherza moczowego dzięki opracowanego testu wydaje się mało prawdopodobne, jednak nie wykluczają, iż w przyszłości będzie on wykorzystywany do wykrywania wznowy miejscowej u chorych po leczeniu z powodu wczesnego raka pęcherza moczowego.