Naukowcy odkryli geny, które mogą pomóc w leczeniu nowotworów

everethnews.pl 1 rok temu

Na łamach czasopisma „Molecular Cancer” opublikowano badania dotyczące odkrycia nowych genów, których „wyciszenie” może uwrażliwić komórki nowotworowe na działanie chemioterapii. Sukces dodatkowo zwiększa podanie toksyny bakteryjnej lub grzybowej.

Przyrost chorych

Jak informują specjaliści rak głowy, szyi, ucha zaliczane są do jednej grupy nowotworów ze względu na podobieństwo diagnostyczne i terapeutyczne. Warto również zaznaczyć, iż każdy rak umiejscowiony powyżej obojczyka, czyli: rak jamy ustnej, rak języka, rak wargi, rak gardła, rak krtani, rak jamy nosowej, rak zatok obocznych nosa, rak ślinianki oraz nowotwory narządu słuchu, zaliczane są do tej samej grupy.

Naukowcy z Queen Mary University of London odkryli dwa geny (NEK2 i INHBA), które przyczyniają się do spadku skuteczności chemioterapii. Badania dotyczyły chorych z rakiem płaskonabłonkowym. Wyciszenie, któregokolwiek z genów może uwrażliwić na chemioterapię. Naukowcy podjęli się również sprawdzenia biblioteki chemicznej. Odkryli dwie substancje, które także mogą doprowadzić do tego, iż komórki nowotworowe będą aż 30-krotnie wrażliwsze lek powszechnie stosowany w chemioterapii – cisplatynę.

Dwie substancje

Pierwszą substancją jest toksyna-Sirodesmin A. Wytwarzana jest przez grzyb Leptosphaeria maculans. Powoduje suchą zgniliznę roślin kapustnych. Drugą jest karfilzomib, czyli zmodyfikowana toksyna bakterii z rzędu promieniowców Actinomycetes.

– Te wyniki stanowią obiecujący krok w kierunku zapewnienia pacjentom chorym na raka w przyszłości spersonalizowanego leczenia opartego na ich genach i typie nowotworu, co zapewni im lepszy wskaźnik przeżycia i wynik leczenia. Leczenie, które nie działa, szkodzi zarówno placówkom ochrony zdrowia, jak i samym pacjentom – powiedział dr Muy-Teck Teh, starszy autor badania.

90% wszystkich nowotworów głowy i szyi jest spowodowanych przez HNSCC. Główną przyczyną słabego przeżycia pacjentów z HNSCC jest oporność na chemioterapię lub radioterapię prowadzącą do niepowodzenia leczenia. W przeciwieństwie do pacjentów z rakiem płuc i piersi, wszyscy pacjenci z rakiem płaskonabłonkowym głowy i szyi są leczeni niemal tą samą kombinacją leków, niezależnie od składu genetycznego nowotworu.

Źródło: pulsmedycyny.

Idź do oryginalnego materiału