Naukowcom udało się "uzdrowić" komórki raka

termedia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: 123RF


Dzięki genetycznej manipulacji koreańskim naukowcom udało się zmienić komórki raka jelita grubego, pobudzając ich różnicowanie w stronę komórek jelita i tłumiąc procesy prowadzące do uzłośliwienia. - Fakt, iż komórki nowotworowe mogą zostać przekształcone z powrotem w normalne komórki, jest zdumiewającym zjawiskiem - mówi autor badania.



Większość w tej chwili prowadzonych badań i metod leczenia nowotworów dotyczy sposobów na zabicie obecnych w organizmie nieprawidłowych komórek. Udało się zresztą poczynić znaczące postępy w tej dziedzinie.

Te tradycyjne metody leczenia w większości przypadków wiążą się jednak z poważnymi skutkami ubocznymi – oprócz chorych komórek obumierają również zdrowe komórki i tkanki. Szkody te uważane są zwykle za dające się usprawiedliwić – dzięki agresywnemu leczeniu pacjent zyskuje szansę na przeżycie.

Rola "głównych regulatorów”

Jak informuje pismo „ Advanced Science” teraz naukowcy z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) opracowali całkiem odmienne podejście do leczenia nowotworów. Pracując z linią komórek raka jelita grubego, odkryli sposób na włączenie kilku genetycznych przełączników, aby komórki jelita powróciły do normalnego, zdrowego stanu.

Wykorzystując cyfrowy model sieci genów normalnego rozwoju komórek, autorzy odkryli kilka cząsteczek znanych jako „główne regulatory”, które biorą udział w procesie różnicowania komórek wyściełających ściany jelit. Stłumienie działania regulatorów znanych jako MYB, HDAC2 i FOXA2 w komórkach raka jelita grubego sprawiło, iż powróciły one do stanu podobnego do normalnego, usuwając zagrożenie nowotworem bez niszczenia jakichkolwiek komórek.

Coraz więcej zachorowań na raka jelita grubego u osób poniżej 50 latJak wynika z badań, na całym świecie wzrasta liczba osób poniżej 50. roku życia, u których rozpoznaje się raka jelita grubego. Ujawniają one również, iż w Anglii wskaźniki rosną szybciej niż w innych krajach.
Idź do oryginalnego materiału