Wojewoda lubelski wprowadził na terenie całego województwa obowiązek szczepienia kur i indyków przeciwko chorobie rzekomego pomoru drobiu. „Uznaje się obszar województwa lubelskiego za obszar zagrożony wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania rzekomego pomoru drobiu” – czytamy w rozporządzenie wojewody Krzysztofa Komorskiego.
Szczepienia przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu mają być prowadzone w gospodarstwach prowadzących hodowlę drobiu, a także zajmujących się wylęgiem. Szczepienia dotyczą kur i indyków, a także piskląt tych gatunków.
Nadzór nad wykonaniem rozporządzenia sprawować mają powiatowi lekarze weterynarii.
W ostatnim czasie w Lubelskiem stwierdzono dwa ogniska choroby zakaźnej – rzekomego pomoru drobiu – w gospodarstwach w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim. Pod koniec roku 2024 w miejscowości Dołhołęka chorobę wykryto w stadzie ponad 675 tys. kur rzeźnych, a w styczniu w Rzeczycy, w gospodarstwie liczącym prawie 13 tysięcy kurczaków rzeźnych. Po stwierdzeniu choroby ptaki zostały zabite, gospodarstwa oczyszczone i zdezynfekowane.
Rzekomy pomór drobiu czyli choroba Newcastle (ang. Newcastle Disease – ND), jest jedną z najgroźniejszych chorób wirusowych występujących u drobiu obok ptasiej grypy. Znajduje się na liście chorób podlegających obowiązkowi zgłaszania i zwalczania m.in. w krajach UE. Objawami tej choroby są: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica i wybroczyny; nagły spadek nieśności.
W 2025 roku w Polsce wykryto dotychczas cztery przypadki tej choroby u drobiu. W ubiegłym roku ognisk rzekomego pomoru drobiu było 21, w gospodarstwach, w których łącznie znajdowało się ponad 3 mln sztuk kur.