Nastolatkowie ocenili zadowolenie z życia. Jak wypadła Polska? Powinno być nam wstyd

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Shutterstock


Jedna z brytyjskich organizacji postanowiła zbadać poziom zadowolenia nastolatków z życia. Wyniki są bardzo niepokojące. Polska w rankingu wypadła słabo. Problemy psychiczne wśród młodych ludzi rosną w zastraszającym tempie.
Problemy zdrowia psychicznego coraz częściej dotykają dzieci. W mediach już od dawna można usłyszeć przerażające historie o kolejnym nastolatku, który targnął się na swoje życie. Jak czytamy na portalu cbt.pl (cognitive–behavioral therapy – CBT), aż 16 proc. młodych ludzi zamieszkałych w Europie ma myśli samobójcze. Zastanawialiście się kiedyś, w jakim kraju nastolatki cieszą się najlepszym samopoczuciem? Z pewnością nie jest to Polska. Niestety nasz kraj znalazł się na samym końcu niedawno opublikowanej listy.


REKLAMA


Zobacz wideo Dominik Kuc: Mam nadzieję, iż państwo zacznie edukować młode pokolenie w tematyce zdrowia


Polska, Malta i Wielka Brytania na szarym końcu jeżeli chodzi o dobrostan młodych ludzi
Brytyjska organizacja charytatywna Children's Society w 2024 roku opublikowała raport badający dobre samopoczucie nastolatków zamieszkałych w Wielkiej Brytanii w porównaniu z ich rówieśnikami z innych krajów. Chociaż Europa to jeden z najbardziej zamożnych regionów na świecie, warunki egzystencji nie są jednak gwarancją satysfakcji i dobrego samopoczucia, bo aż 16,6 proc. europejskiej młodzieży jest niezadowolona ze swojego życia. Na liście krajów, w których młodzi ludzie mogą poszczycić się najlepszym samopoczuciem, z pewnością nie jest Wielka Brytania, która znalazła się pod tym względem na ostatnim miejscu. Jak w tym zestawieniu plasuje się nasz kraj? Niestety, Polska jest słabo oceniana. Za to najszczęśliwszy kraj świata dla nastolatków po raz kolejny uznano Finlandię. Równie wysoko w rankingu znalazły się inne kraje nordyckie takie jak m.in. Dania.
Dlaczego młodzi ludzie w Wielkiej Brytanii nie czują się dobrze? Lista jest długa
Z czego wynika fakt, iż dzieci w Wielkiej Brytanii w porównaniu do swoich europejskich rówieśników nie są zadowolone z życia i kraj znalazł się na samym końcu listy? Jeden z raportów ujawnił, iż brytyjscy nastolatkowie cierpią na niedobory żywności. Jak podaje serwis euronews.com, aż 11 proc. nastolatków rezygnowało z posiłków w szkole z powodu braku pieniędzy. Wzrost kosztów codziennego życia w Wielkiej Brytanii bardzo wpłynął na życie codzienne nastolatków. Kryzys spowodował, iż mają ograniczone możliwości np. spędzania czasu wolnego ze znajomymi. Trudna sytuacja finansowa i obawy o przyszłość zwiększają także poziom stresu. Z powodów finansowych rodzice, mimo najlepszych chęci, nie są w stanie opłacić zarówno dodatkowych zajęć, korepetycji i wakacji, więc z czegoś muszą rezygnować.
Dobrostan psychiczny obniżają także takie czynniki jak rosnąca przestępczość, obawa o bezpieczeństwo w internecie i problemy środowiskowe. Nie bez znaczenia jest także brak odpowiedniej opieki psychiatrycznej wobec zwiększających się problemów psychicznych dzieci. Podobnie zresztą sytuacja ma się w całej Europie. W Polsce również można mówić o wszystkich tych problemach wśród młodzieży, co z pewnością sprawiło, iż w rankingu znaleźliśmy się również na szarym końcu.


Potrzebujesz pomocy?
jeżeli przeżywasz trudności, pamiętaj, iż możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych: Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800-70-2222; Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111; Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123


Pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji, jak pomóc sobie lub innym, oraz kontakty do organizacji pomagających osobom w kryzysie i ich bliskim. jeżeli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Idź do oryginalnego materiału