Narzędzie, które pomaga oszacować ryzyko upadku

zdrowie-polakow.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Narzędzie, które pomaga oszacować ryzyko upadku


Szacuje się, iż 1 na 3 osoby dorosłe w wieku powyżej 65. roku życia upada każdego roku, a wynikające z tego urazy są coraz częstsze.

Upadki wśród osób starszych są poważnym problemem zdrowia publicznego pod względem zachorowalności, śmiertelności, pogorszenia funkcjonowania i usług społecznych. Zgodnie z wcześniejszymi badaniami z Wielkiej Brytanii, USA i Nowej Zelandii, odsetek osób, które doznały co najmniej jednego upadku w ciągu 1 roku, waha się od 28% do 35% wśród osób w wieku 65 lat lub starszych, a 32-42% z nich jest w wieku > 75 lat.

Aby rozwiązać ten narastający problem, prof. nadzw. Hiromitsu Toyoda i prof. Tadashi Okano z Wyższej Szkoły Medycznej Uniwersytetu Metropolitalnego w Osace (Japonia), wraz z prof. Chisato Hayashi z Uniwersytetu w Hyogo (Japonia), opracowali formułę i narzędzie do oceny ryzyka upadku. Jest ono łatwe w użyciu, także dla osób starszych. Zostało opracowane na podstawie danych zebranych w okresie dziesięciu lat od kwietnia 2010 do grudnia 2019 roku.

Zespół badawczy przeanalizował łącznie 7726 testów fizycznych i dane z kwestionariusza samoopisowego Kihon Checklist japońskiego rządu obejmującego 2381 uczestników, którzy uczestniczyli w grupach ćwiczeń.

Historia upadków i niezdolność do stania na jednej nodze były wcześniej zgłaszane jako główne wskaźniki ryzyka upadku, ale ta ostatnia analiza wykazała, iż również słabe funkcje komunikacyjne i poznawcze są czynnikami współwystępującymi z upadkami. – Wierzymy, iż to narzędzie dostarczy cennych informacji pracownikom służby zdrowia w zakresie badań przesiewowych w grupie osób starszych zagrożonych upadkami i pomoże im podjąć odpowiednie działania profilaktyczne oraz wesprze ich w dalszej opiece – powiedział prof. Toyoda.

Model uwzględniał takie zmienne jak wiek, płeć, waga, równowaga, wstawanie z krzesła bez pomocy, historia upadku w poprzednim roku, zadławienie się, stan poznawczy, zdrowie subiektywne i długoterminowa aktywność. Czułość, swoistość i najlepsza wartość odcięcia tego narzędzia wynosiły odpowiednio 68,4%, 53,8% i 22%.

Wyniki prac zostały opublikowane w czasopiśmie „Osteoporosis International”.

Źródło: pixabay.com, springer.com
Foto: Osaka Metropolitan University

Idź do oryginalnego materiału