Zespół polskich badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją i medycyną opracował model AI, który ma być dużo dokładniejszy w przewidywaniu postępu nowotworów piersi niż standardowe testy dostępne w tej chwili w szpitalach.
Założyciele projektu – dr Jan Witowski i prof. Krzysztof Geras, którzy nowatorską technologię rozwijają za oceanem, pozyskali właśnie inwestorów. W pomysł badaczy uwierzył m.in. Yann LeCun, guru branży, jeden z czołowych badaczy sztucznej inteligencji, szef AI w koncernie Meta. Został on doradcą spółki, a jednocześnie uczestniczył w budowie modelu AI, który jest silnikiem napędzającym całą zaawansowaną technologię diagnostyczną – pisze „Rzeczpospilita”.
Eskperci wcześniej projekt rozwijali w tajemnicy, bez medialnego rozgłosu. Teraz postanowili ujawnić efekty.
– Tworzymy narzędzia, które pomogą lekarzom spersonalizować leczenie – wskazał dr Witowski.
Pierwszy produkt start-upu to Ataraxis Breast, test prognostyczno-predykcyjny na raka piersi. Polacy to innowacyjne narzędzie AI przetestowali już na ponad 8 tys. pacjentów z 15 różnych grup. Jak zapewnia dr Witowski, to rozwiązanie jest dokładniejsze i szybsze niż standardowa diagnostyka molekularna. – Produkt działa niezawodnie we wszystkich podgrupach raka piersi, co pozwoli nam rozszerzyć badania na o 100 tys. więcej pacjentek każdego roku – zaznacza.
Za Ataraxis Breast kryje się Kestrel, najnowocześniejszy tzw. model podstawowy AI.
– Jest niezwykle wydajny i zbudowany na podstawie danych dotyczących raka, co pozwala nam wyodrębnić nowe odkrycia dotyczące biologii guza z dowolnego slajdu patologicznego, w tym raka piersi – wskazują Polacy.
O ich odkryciu jest już głośno w Stanach Zjednoczonych. Jak stwierdza gazeta, „Ataraxis to niestety kolejny przykład innowacyjnego projektu polskich naukowców, którzy, aby osiągnąć sukces, musieli opuścić nasz kraj. Gera i Witowski działalność spółki prowadzą na co dzień w Nowym Jorku”.
Przeczytaj także: „Rak piersi – zalecenia ministerstwa ” i „Rak piersi – jak ważna jest profilaktyka”.