Będzie to strona, na której pacjenci i pracownicy medyczni będą mieli dostęp do aktualnej i rzetelnej wiedzy o leczeniu choroby, m.in. informacje o sposobach terapii onkologicznej oraz o miejscach, w których jest prowadzona. Po przeprowadzonych testach funkcjonalności portal ma być dostępny dla użytkowników od maja.
Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Piotr Rutkowski podczas konferencji „Profilaktyka, wczesna diagnostyka i nowoczesne leczenie nowotworów – od świadomości do działania”, którą zorganizował m.in. Narodowy Instytut Onkologii Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy, poinformował, iż w tej chwili rozpoczynane są testy funkcjonalności Narodowego Portalu Onkologicznego.
Podkreślił, iż do testowania zaproszone zostały m.in. organizacje pacjenckie, ale każda chętna osoba może sprawdzić funkcjonalność portalu, zgłaszając się na adres e-mailowy: [email protected].
– Chcemy mieć przekonanie, iż spełni swoją rolę dla pacjentów, bliskich i ich rodzin – podkreślił prof. Rutkowski, dodając, iż portal będzie gotowy i dostępny dla wszystkich w maju.
NPO będzie dostosowany m.in. do telefonów. Znajdą się tam informacje o kolejnych krokach w terapii onkologicznej, profilaktyce, możliwości wsparcia psychologicznego. Informacje będą podawane m.in. w formie animacji i filmów.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła, iż rząd musi zrobić wszystko, by wspierać obywateli w zdrowym stylu życia, gdyż minimalizuje to zagrożenie zachorowania na nowotwór. Przypomniała, iż rząd w styczniu przyjął dwie ustawy, które m.in. ograniczają dostęp nieletnim do e-papierosów.
– Z drugiej strony jest mi wstyd za polityków, także mojego środowiska, którzy uważają, iż zakaz alkoholu na stacji benzynowej to atak na wolność. Alkohol na stacjach benzynowych to głupota, a nie wolność – dodała.