NAOS Scientific Rendez-Vous 2024: przyszłość medycyny prewencyjnej

healthyandbeauty.pl 4 dni temu
Zdjęcie: naos scientific rendez-vous


Skóra to nie tylko największy narząd, ale też źródło informacji o naszym zdrowiu. Jak wykorzystać najnowsze odkrycia nauki i nowe technologie do tego, by opóźnić proces starzenia się organizmu i jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem? Eksperci NAOS znają odpowiedź na to pytanie, a uczestnicy dzisiejszej konferencji NAOS Scientific Rendez-Vous również mogli ją poznać.

NAOS Scientific Rendez-Vous to nazwa konferencji, której druga już edycja odbyła się 19 października w Warszawie. W spotkaniu, zorganizowanym pod hasłem “Opieka medyczna przyszłości. Nauka i doświadczenie a nowe technologie” wzięli udział lekarze, naukowcy, farmaceuci i kosmetolodzy.

Do grona wykładowców organizatorzy zaprosili również gości z zagranicy — dr. n. farm. Jana Saevelsa, dyrektora naukowego belgijskiej firmy APB i prof. Yozo Ishiuji, alergologa z The Jikei University School of Medicine w Tokio. Polskę reprezentowali: prof. Marek Postuła — kardiolog prewencyjny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr n. farm. Piotr Merks z Zakładu Farmakologii i Farmakologii Klinicznej na Wydziale Medycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prof. Witold Owczarek — dermatolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, dr n. med. Piotr Ciechanowicz — dermatolog z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie oraz prof. Wojciech Kulesza — psycholog społeczny z SWPS.

Uczestnicy konferencji zastanawiali się, jak nowoczesne technologie mogą pomóc odwrócić kolejność — przejść z leczenia na działania prewencyjne i jak z nich korzystać, by zachować zdrowie na długie lata.

Jesteśmy świadkami wielkich przełomów technologicznych. Wszechobecna staje się sztuczna inteligencja. Ona nie zastąpi medyków, ale medycy używający AI zastąpią tych, którzy AI nie używają

– stwierdził, otwierając konferencję, prof. Mariusz Gujski, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak podkreślił, nowoczesne technologie medyczne, zintegrowane z wiedzą z zakresu zdrowia publicznego, mają potencjał, aby zrewolucjonizować sposób, w jaki monitorujemy, diagnozujemy i leczymy pacjentów. Nowatorskie rozwiązania naukowe, prowadzące do wysokiej jakości opieki zdrowotnej, mają najważniejsze znaczenie dla starzejącego się społeczeństwa.

Współczesna opieka medyczna musi scalać różnorodne dziedziny nauki, aby sprostać złożonym potrzebom zdrowotnym społeczeństwa. Interdyscyplinarność jest kluczem do skutecznych rozwiązań, które mogą przynieść korzyści na wielu płaszczyznach, od indywidualnego zdrowia pacjentów po ogólną poprawę zdrowia populacji

– podkreśla prof. Mariusz Gujski.

W opinii Elżbiety Kicińskiej, dyrektor generalnej NAOS Poland i Europy Centralnej, w przyszłości ochrona zdrowia będzie opierać się na kilku kluczowych trendach: personalizacji opieki, wykorzystaniu technologii cyfrowych, wzroście znaczenia profilaktyki i edukacji zdrowotnej oraz globalnej współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia. Innowacje w obszarze analityki danych, nauki i technologii pozwolą na wcześniejszą identyfikację ryzyka, proaktywną interwencję i wnikliwe zrozumienie rozwoju postępów choroby, co pozwoli na aktywne i skuteczne wspieranie pacjentów.

Uwaga zostanie przekierowana z samego dbania o zdrowie fizyczne na rzecz holistycznego podejścia do sfery emocjonalnej, duchowej i umysłowej. Podmioty takie jak centra apteczne i dostawcy usług cyfrowych zaczną pełnić nowe role w odnowionym ekosystemie zdrowotnym. Wizja ta, jeżeli zostanie zrealizowana, przyczyni się do poprawy nawyków zdrowotnych społeczeństwa oraz zapewni bardziej przystępną cenowo, zrównoważoną opiekę zdrowotną

– przekonuje Elżbieta Kicińska.

W tym odnowionym ekosystemie zdrowotnym ogromną rolę odgrywa skóra, która jest pierwszym narządem w naszym organizmie, na którym widać oznaki jego starzenia się. Skóra jest lustrem, w którym odbijają się konsekwencje niewłaściwego stylu życia i nieprawidłowej diety. Dzięki niej odczuwamy przyjemność, ból i inne nieprzyjemne doznania. Wymaga troski, uwagi i podjęcia działań prewencyjnych w jak najmłodszym wieku.

Jean-Noël Thorel, założyciel NAOS, od początku powtarzał, iż do produktów pielęgnacyjnych należy wprowadzać biologię. NAOS tworzą trzy marki dermokosmetyków (Bioderma, Institut Esthederm, Etat Pur) wytwarzanych zgodnie z filozofią, u której podstaw leży lepsza ochrona ekosystemu skóry i wzmocnienie jej naturalnych mechanizmów.

Hasłem ubiegłorocznej edycji NAOS Scientific Rendez-Vous było: “Starzenie — nowa perspektywa. Nauka a trendy społeczne”. Jak widać, każda edycja konferencji ma na celu informowanie, edukowanie i pomoc w lepszym zrozumieniu problemów i indywidualnych potrzeb konsumentów.

Idź do oryginalnego materiału