Nanoroboty napędzane mocznikiem mogą zwalczać guzy pęcherza

everethnews.pl 10 miesięcy temu

Rak pęcherza jest jedynym z najczęściej występujących nowotworów. Wskaźnik śmiertelności jest niski, jednak prawie połowa guzów wznawia się w ciągu 5 lat. Na łamach czasopisma „Nature Nanotechnology” opublikowano wyniki badań dotyczące nanomaszyn, które będą wykorzystywane do zwalczania guzów pęcherza moczowego.

Rak pęcherza jestem jednym z najczęściej występujących nowotworów. Co czwarty nowotwór występujący u mężczyzn to rak pęcherza. Obecnie leczenie raka pęcherza polega na stosowaniu leków, które są wprowadzane do pęcherza. Jednak skuteczność tej metody jest niska.

90% spadek objętości guza

Naukowcy z Instytutu Katalonii (IBEC) i CIC Biomagune we współpracy z Instytutem Badań Biomedycyny (IRB Barcelona) oraz University of Barcelona (UAB) podjęli badania nad innowacyjnym sposobem leczenia raka pęcherza.

Pierwsze badania przeprowadzano na myszach. U zwierząt udało się zmniejszyć guz o 90% dzięki pojedynczej dawki nanobotów. Terapia polega na wykorzystaniu mocznika, który występuje naturalnie w moczu, jako źródło energii i wyposażonych w dawkę niszczącego patologiczne tkanki radioizotopu.

Nanomaszyny są porowatymi kulkami z krzemionki. Specjaliści wyjaśniają, iż enzym ureaza reaguje z mocznikiem, co powoduje, iż nanomaszyna jest w stanie sama się poruszać i może dotrzeć do guza. Z kolei radioaktywny jod to radioizotop powszechnie stosowany do miejscowego leczenia guzów

Przy jednej dawce zaobserwowaliśmy 90% spadek objętości guza. To znacznie bardziej wydajne, biorąc pod uwagę, iż pacjenci z tym typem guza zwykle mają od 6 do 14 wizyt szpitalnych przy bieżących metodach leczenia. Takie podejście do leczenia zwiększyłoby wydajność, ograniczyłoby długość hospitalizacji i koszty leczenia – wyjaśnił Samuel Sánchez, profesor IBEC.

Nanoroboty, które się same poruszają

Zdolność do poruszania się nanorobotów pozwala na dotarcie do wszystkich ścian pęcherza. Tymczasem obecna procedura wymaga od pacjentów zmiany pozycji co pół godziny po wstrzyknięciu leku bezpośrednio do pęcherza, aby mieć pewność, iż lek dotrze do wszystkich ścian pęcherza. Jednakże w przypadku stosowania nanorobotów w nowotworach gromadzą się izotopy radioaktywne, co wykazano przy użyciu różnych metod, takich jak pozytonowa tomografia emisyjna (PET) czy mikroskopia fluorescencyjna opracowana specjalnie na potrzeby tego projektu w Barcelonie. System skanuje różne warstwy pęcherza i zapewnia rekonstrukcję 3D, umożliwiając obejrzenie całego narządu.

– Opracowany przez nas innowacyjny system optyczny umożliwił wyeliminowanie światła odbijanego przez sam guz, umożliwiając identyfikację i zlokalizowanie nanocząstek w całym narządzie bez uprzedniego znakowania, przy niespotykanej rozdzielczości – wyjaśnił Julien Colombelli, specjalista od zaawansowanej platformy mikroskopii cyfrowej w IRB Barcelona.

Działanie nanorobotów polega na zwiększeniu pH, dzięki reakcji chemicznej. Sprzyja to większej penetracji guza i gromadzeniu się nanorobotów. jeżeli nanoboty nie przedostaną się przez zdrowy nabłonek pęcherza moczowego, to z łatwością mogą przedostać się do wnętrza gąbczastego guza i tam zostają. Specyfika tej terapii mogłaby pozwolić na zastosowanie izotopów promieniotwórczych o silniejszym działaniu.

Źródło: politykazdrowia.pl

Idź do oryginalnego materiału