Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku informuje o publikacji w dniu 28 kwietnia 2025r. Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 kwietnia 2025r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu.
W związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej we wszystkich gospodarstwach utrzymujących drób wprowadzono zakazy i nakazy.
ZAKAZY:
1. Pojenia drobiu i ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, w tym wód powierzchniowych, do których mają dostęp dziki ptaki.
2. Wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.
NAKAZY:
1. Utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których mają dostęp dziki ptaki.
2. Zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których są utrzymywane drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.
3. Utrzymywanie drobiu, z wyłączeniem kaczek, gęsi, ptaków bezgrzebieniowych i kurcząt ras wolnorosnących, w izolacji od dzikich ptaków.
4. Przechowywanie paszy i ściółki dla drobiu i ptaków utrzymywanych przez człowieka w sposób, który zabezpiecza je przed kontaktem z gryzoniami i dzikimi ptakami oraz z ich odchodami.
5. Karmienie i pojenie drobiu i ptaków utrzymywanych przez człowieka w zamkniętym pomieszczeniu lub w osłoniętym miejscu w sposób, który zabezpiecza paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz przez ich odchodami.
6. Umieszczanie gniazd dla drobiu wewnątrz budynków.
7. Powstrzymanie się przez osoby, które w okresie ostatnich 48 godzin uczestniczyły w polowaniu na ptaki łowne, od wykonywania czynności związanych z utrzymywaniem drobiu.
8. Dokonywanie codziennego przeglądu drobiu oraz prowadzenie dokumentacji zawierającej informacje o wystąpieniu u drobiu objawów klinicznych tj.: zwiększona śmiertelność, spadek pobierania paszy i wody, drgawki, skset szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności, zwiększone występowanie jaj o nieprawidłowej budowie w tym deformacja skorup lub składanie jaj bez skorup.
9. O wystąpieniu u drobiu ww. objawów klinicznych należy niezwłocznie zawiadomić organ Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej.
—
PLW w Brzesku