Najzdrowszy poranny rozruch. "Budzi" głowę i metabolizm, ćwiczy całe ciało

zdrowie.interia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Poranny rozruch w najzdrowszej formie? Osoby, które praktykują jogę, nie będą mieć wątpliwości. Najlepszym sposobem na zdrowe rozpoczęcie dnia jest Powitanie Słońca (Surya Namaskar). Ta sekwencja pozycji - asan - pozwala nie tylko pobudzić ciało i umysł do pracy, ale także ukoić układ nerwowy i dotlenić organizm. Ale nie trzeba być zaawansowanym joginem, by je zrobić. Tu nie szybkie tempo jest najważniejsze, ale rytm oddechu i dokładne wykonywanie ćwiczeń. Z czasem nabiera się wprawy, a poszczególne pozycje dosłownie płyną - wynikają jedna z drugiej, tworząc poranny taniec. Zobacz, jak robić Powitanie Słońca i przekonaj się, iż wystarczy kilka minut dziennie, by odczuć pozytywne efekty dla ciała i ducha.


Powitanie Słońca (Surya Namaskar) - co to jest?


Powitanie Słońca, czyli Surya Namaskar, to sekwencja dynamicznych pozycji jogi (asan), wykonywana płynnie jedna po drugiej. Jest to jedno z najbardziej wszechstronnych ćwiczeń, które angażuje całe ciało i umysł. Niektórzy porównują je do medytacji w ruchu - bo oprócz ćwiczenia mięśni otwiera i oczyszcza umysł, pomaga się uspokoić, skupić myśli i zbalansować emocje.


To niezwykle energetyzująca praktyka, która pozwala zacząć dzień aktywnie i pozytywnie. Powinno się ją wykonywać, jak wskazuje nazwa, z samego rana, najlepiej jeszcze przed śniadaniem (wiele pozycji, z których składa się Powitanie Słońca, źle wykonuje się z pełnym żołądkiem) - najlepiej z twarzą zwróconą ku słońcu. Reklama


Wykonując Powitanie Słońca rano, najlepiej pobudza się organizm, ale ćwiczenie sprawdzi się również o każdej innej porze dnia - może być wykonywane jako rozgrzewka do dalszych ćwiczeń lub samodzielnie - dla poprawy samopoczucia, gdy mamy kilka wolnych minut, np. w przerwie od pracy przy komputerze.
Tradycyjnie Powitanie Słońca składa się z 12 pozycji, które harmonizują ruch z oddechem, wzmacniają ciało, poprawiają elastyczność i redukują stres. Warto wiedzieć, iż istnieje wiele wersji tej sekwencji, różnią się liczbą lub kolejnością asan. My zaprezentujemy wersję klasyczną.


Jak wykonać Powitanie Słońca?


Podstawowa wersja Surya Namaskar, czyli Powitania Słońca (12 kroków):
Pozycja góry (Tadasana). Stojąc prosto, złącz dłonie na wysokości klatki piersiowej.Uniesienie rąk (Urdhva Hastasana). Weź głęboki wdech nosem, unieś proste ręce do góry i lekko odchyl się do tyłu.Skłon w przód (Uttanasana). Zrób wydech ustami, jeżeli możesz - na prostych nogach pochyl się w dół, dotykając rękami (opuszkami palców lub całymi dłońmi) do podłogi.Pozycja jeździecka (Ashwa Sanchalanasana). Weź wdech, jedną nogę wyciągnij prostą daleko do tyłu, opartą na stopie, druga niech pozostaje ugięta w kolanie. Wydłuż szyję i patrz w górę. Deska (Phalakasana). Na wydechu przejdź do deski - obie nogi wyciągnij do tyłu, utrzymując ciężar ciała (koniecznie napiętego w linii prostej) na dłoniach i stopach.Osiem punktów podparcia (Ashtanga Namaskara) - na wdechu wyjdź z deski, opuszczając na matę najpierw kolana, potem ugnij łokcie, zniż klatkę piersiową i brodę do podłogi. Twoje ciało powinno być podparte w ośmiu punktach (ręce, stopy, kolana, broda i mostek)Kobra (Bhujangasana). Weź wydech, wyprostuj ręce i płynnie unieś oraz wygnij do tyłu jak najdalej możesz klatkę piersiową, a biodra opuść na matę.Pies z głową w dół (Adho Mukha Svanasana). Na wdechu dynamicznie unieś biodra, wyprostuj ręce i nogi, tworząc z ciała kształt litery "V".Powrót do jeźdźca. Na wydechu, jedna noga pozostaje zgięta w kolanie z przodu, druga idzie do tyłu wyprostowana. jeżeli w punkcie czwartym miałeś wyprostowaną nogę prawą, teraz wyprostuj lewą.Skłon w przód. Weź wdech i wstań, ustaw nogi razem, pochyl się.Uniesienie rąk. Na wydechu wróć do góry i unieś ręce.Pozycja góry. Weź wdech i wróć do pozycji wyjściowej.


Jak prawidłowo wykonywać Powitanie Słońca?


Aby ćwiczenie było skuteczne, warto powtarzać je kilka razy, np. po 5-10 rund codziennie. Osoby regularnie je praktykujące powinny powtarzać sekwencję co najmniej sześć razy w trakcie jednej sesji. Osoby, które dopiero rozpoczęły praktykę, a także takie, które od dawna nie podejmowały aktywności fizycznej, powinny ograniczyć się do trzech powtórzeń i stopniowo zwiększać ich liczbę.
Osoby praktykujące Powitanie Słońca samodzielnie w domu często zastanawiają się, w jakim tempie powinno wykonywać się tę sekwencję. Odpowiedź brzmi - to zależy. jeżeli celem ćwiczenia ma być rozluźnienie i zrelaksowanie ciała, możemy wykonywać pozycje w wolniejszym tempie. jeżeli zaś chcesz poprawić kondycję fizyczną, warto przyspieszyć - u osób zaawansowanych pełna sekwencja dwunastu asan powinna zająć kilkanaście sekund.
Ważniejsza od tempa jest dokładność wykonywania ćwiczeń. W Powitaniu Słońca nie chodzi o wyścig z czasem lub rekord liczby powtórzeń. Najważniejsze, aby ruch był "wykończony", a pozycje wykonywane poprawnie.


Dlaczego warto robić Powitanie Słońca?


Przede wszystkim Surya Namaskar posiada niezwykle korzystny wpływ na nasz kręgosłup, wzmacnia, rozciąga i uelastycznia mięśnie przykręgosłupowe. Sekwencja poprawia również krążenie, reguluje oddech i pracę gruczołów wewnętrznych, usprawnia proces trawienia i wchłaniania, oczyszcza organizm z toksyn, zwiększa siłę oraz elastyczność mięśni i stawów, koi nerwy, uspokaja, poprawia samopoczucie oraz podnosi jakość snu. Ćwiczenie wykonywane rano pobudzi cię, doda energii i pozytywnie nastroi, praktykowane w ciągu dnia zresetuje umysł, dotlenia organizm, rozluźni i zrelaksuje ciało.
Dlaczego warto praktykować Powitanie Słońca?
Poprawia elastyczność i mobilność - rozciąga i wzmacnia mięśnie.Wzmacnia serce i układ krążenia - dynamiczna sekwencja pobudza krążenie.Redukuje stres i napięcie - łączy ruch z oddechem, działa relaksująco.Wspiera metabolizm i trawienie - pobudza organy wewnętrzne.Zwiększa poziom energii - poranna praktyka dodaje witalności na cały dzień.Poprawia postawę i równowagę - wzmacnia kręgosłup i core.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału