Najważniejsze ustawy w ochronie zdrowia

mzdrowie.pl 11 miesięcy temu

Jedna z debat w czasie XIX Forum Rynku Zdrowia dotyczyła najważniejszych ustaw w ochronie zdrowia w ostatnich latach. Prelegenci dostali 60 sekund na wskazanie, jakie ich zdaniem powstały najważniejsze ustawy w ochronie zdrowia w ostatnich latach, a także jaką ocenę wystawiają rządowi.

Jako pierwszy głos zabrał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Jego zdaniem najważniejsze są ustawy dotyczące funduszów kompensacyjnych badań klinicznych, zdarzeń medycznych, ale także opieka koordynowana w POZ i Krajowa Sieć Onkologiczna, a także centra geriatryczne dla osób powyżej 75 roku życia. Rzecznik wystawił rządowi czwórkę
Następnie głos zabrał Jacek Krajewski, przewodniczący Porozumienia Zielonogórskiego, który zwracał uwagę na istotę opieki koordynowanej w POZ. Ku jego zadowoleniu wszystkie aspekty tej ustawy nie zostały zawarte w jednym miejscu tylko podzielone na części, co znacząco usprawniło realizację opieki w POZ. Rząd od przewodniczącego otrzymał ocenę “dość dobrą”.

Kolejnym prelegentem był Marcin Kuta, dyrektor szpitala w Tarnowie. Zwracał szczególną uwagę na rozwój telemedycyny i e- zdrowia, co jego zdaniem przed pandemią COVID-19 było nie do pomyślenia. Dyrektor zwracał jednak także uwagę na chaos, jaki panował podczas ostatnich rządów i zdecydował się wystawić słabą trójkę. Agnieszka Pietraszewska – Macheta, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowi, dużo uwagi w swojej wypowiedzi poświęciła ustawie o jakości w ochronie zdrowia, ale też wprowadzenie sieci szpitali. Oceniła działania rządu na cztery plus.

Natomiast Jakub Szulc, członek Zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej, zwracał uwagę na malejącą liczbę populacji Polski, co jest m.in. skutkiem nadmiarowych zgonów podczas pandemii COVID-19 – najważniejszego wydarzenia ostatnich lat. Wystawił rządowi ocenę mierną. Jako ostatni wypowiadał się Piotr Welenc, ekspert Supra Brokers SA. Jego zdaniem najważniejsza była ustawa o jakości, ale też wszelkie działania podnoszące świadomość pacjentów i zachęcających ich do podejmowania dodatkowych działań w celu zabezpieczenia środków finansowych i czasu w ochronę swojego zdrowia. Ocenił rząd na czwórkę z minusem.

Przytoczono także wypowiedzi pacjentów pytanych o to, co ich zdaniem było najważniejsze w ciągu ostatnich kilku lat. Wymieniali takie kwestie, jak wprowadzenie karty DiLO, darmowe leki dla seniorów a ostatnio dla dzieci, wprowadzenie teleporad. Pacjenci jednocześnie podkreślali, iż coraz trudniej było się dodzwonić do placówki medycznej, czasami teleporady były nadużywane, były długie kolejki do poradni specjalistycznych, także możliwie z powodu dużej liczby uchodźców. Ocena pacjentów była zatem niejednoznaczna.

Idź do oryginalnego materiału