Najnowocześniejszy sprzęt do diagnozy i leczenia pacjentów z rakiem prostaty w szpitalu SUM

termedia.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: Materiały prasowe


Szpital Kliniczny nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu posiada najnowocześniejsze USG do diagnozy raka prostaty. Pacjentów z pozytywnym wynikiem operuje natomiast robot da Vinci.

– Pacjenci w naszym szpitalu mają możliwość diagnostyki dzięki biopsji fuzyjnej prostaty wraz z mikro-USG. Nasz szpital, jako jedyny z publicznych w Polsce, ma specjalny sprzęt pozwalający łączyć badanie mikro-USG prostaty i wieloparametryczny rezonans magnetyczny, by urolog mógł z niezwykłą dokładnością określić miejsca najbardziej podejrzane o rozrost nowotworowy – podkreślił w informacji prasowej dyrektor szpitala SUM dr n. med. Dariusz Budziński.

Na badania można zapisać się bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dyrektor szpitala zaznaczył, iż w prywatnych ośrodkach, które posiadają ten sprzęt, USG może kosztować choćby ok. 3,5 tys. zł.

Do operacji raka prostaty Szpital Kliniczny nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystuje robota da Vinci, który dzięki wysokiej precyzji ogranicza niepożądane działania podczas i po zabiegu.

– Robot da Vinci trafił do nas na dwa lata temu z krakowskiego NEO Hospital w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W tym czasie zamierzamy zoperować 200 pacjentów. Nasz zespół nabędzie niezbędnego doświadczenia – stwierdził dr n. med. Dariusz Budziński.

Według specjalistów, operacja dzięki da Vinci to przede wszystkim korzyści dla pacjenta. Zastosowane w robocie technologie eliminują drżenie rąk chirurga, a system daje dziesięciokrotne powiększenie obrazu, który dodatkowo jest trójwymiarowy.

– Przy zabiegach urologicznych zastosowanie robota zwiększa szanse na zachowanie erekcji oraz trzymanie moczu, w porównaniu z operacjami klasycznymi – ocenił ordynator oddziału urologii w zabrzańskim szpitalu prof. Piotr Bryniarski.

Decyzją ministra zdrowia od 1 kwietnia 2022 roku chorzy z rakiem prostaty mają zagwarantowane darmowe i refundowane leczenie z użyciem robota da Vinci w ramach NFZ. Do tej pory sfinansowano ponad 4000 takich zabiegów.

Pierwszy robot da Vinci powstał w 1999 r. W kolejnych latach był coraz bardziej unowocześniany, dzięki nowej technologii oraz zwiększającemu się doświadczeniu lekarzy z całego świata.

Idź do oryginalnego materiału