Nalewki to jeden ze sposobów na to, aby zachować sezonowe owoce na dłużej. WAŻNE: Alkoholowych nalewek nie powinny pić dzieci, kobiety w ciąży i inne osoby, które z różnych względów nie mogą spożywać alkoholu. Według WHO nie ma bezpiecznej dawki alkoholu.
7 sprawdzonych przepisów na nalewki z sezonowych owoców
Wypróbuj nasze przepisy na owocowe nalewki.
O czym pamiętać przy robieniu nalewek?
Większość nalewek owocowych to przepisy z użyciem cukru. jeżeli zależy ci na prozdrowotnych adekwatnościach nalewki, ogranicz cukier do minimum lub z niego zrezygnuj. Do zrobienia nalewek można wykorzystać miód, jednak zmienia on smak nalewki. Miód sprawdzi się jednak doskonale jako dodatek do kwaśnej pigwy. Ważne jest, aby do nalewek wykorzystywać tylko zdrowe i niezepsute owoce.
Nalewki można robić zarówno na bazie spirytusu jak i wódki. Spirytus zwykle rozcieńcza się z wodą pół na pół. Wszystko zależy, jak mocny ma być trunek. Wszystkie nalewki potrzebują czasu. Najlepiej jeżeli mogą stać kilka miesięcy, a niektóre nabiorą idealnego smaku choćby po pół roku czy roku – tak jest w przypadku pigwówki, która im dłużej stoi, tym jest lepsza.
Jeśli robisz nalewki w celach leczniczych, pamiętaj, iż podstawą tego, aby wykorzystać cenne adekwatności owoców, z których są zrobione, konieczny jest umiar. Nalewki takie jak ta z czarnego bzu, wiśni czy pigwy można dodawać w niewielkich ilościach w okresie infekcji do herbaty. Nalewki podaje się zwykle w temperaturze pokojowej – to pozwala wydobyć z nich wszystkie aromaty.