Najlepsze i najgorsze diety 2024. Ten sam zwycięzca od lat

zdrowie.interia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Amerykański magazyn "U.S. News & World Report" co roku publikuje ranking najlepszych i najzdrowszych diet. W 2024 roku dieta śródziemnomorska utrzymała pierwszą pozycję po raz siódmy z rzędu. Na kolejnych miejscach znalazły się dieta DASH oraz dieta MIND. Wysokie miejsca zajęły także dieta Mayo Clinic, dieta Strażników Wagi czy dieta wolumeryczna. Przypominamy, które diety dominują w rankingu najzdrowszych, a które nie cieszą się dużym uznaniem.


Dieta śródziemnomorska - ten sam laureat wygrywa od lat


Coroczny ranking opracowywany jest przez zespół kilkudziesięciu ekspertów z dziedziny żywienia, otyłości, psychodietetyki, cukrzycy oraz chorób serca. Specjaliści analizują różne modele żywieniowe i oceniają je, przyznając im punkty.
W corocznym rankingu najlepszych diet według U.S. News & World Report, dieta śródziemnomorska została uznana za najlepszą dietę po raz siódmy z rzędu. Dieta ta jest także uznawana za najlepszą dietę dla osób z cukrzycą, najzdrowszą dla serca, najłatwiejszą do przestrzegania, najlepszą dla zdrowia kości i stawów oraz najbardziej przyjazną rodzinom.Reklama


Dieta śródziemnomorska to przede wszystkim żywność pochodzenia roślinnego z ograniczonymi produktami pochodzenia zwierzęcego. Największy nacisk kładzie się na warzywa, owoce, nasiona strączkowe, a także produkty z pełnego ziarna. Duża ilość błonnika pokarmowego w warzywach i owocach sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Pektyny zawarte w wielu owocach obniżają natomiast stężenie cholesterolu we krwi i mają korzystny wpływ na poziom glukozy u osób z hiperglikemią.
Nie ma diety śródziemnomorskiej bez oliwy z oliwek, która jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Oliwa zawiera również witaminy E i K oraz przeciwutleniacze, które chronią organizm przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Badania wykazały, iż już pół łyżki stołowej oliwy dziennie obniża śmiertelność z powodu chorób układu krwionośnego.
Z produktów zwierzęcych najczęściej proponowane są ryby, chudy nabiał oraz owoce morza. To, czego unikamy w diecie śródziemnomorskiej, to oczywiście żywność przetworzona, słodycze, a także czerwone mięso.


Dieta DASH od lat na podium


Na drugim miejscu uplasowała się dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), znana z korzyści dla ciśnienia krwi i ogólnego zdrowia serca.
Dieta DASH ma wiele cech wspólnych z dietą śródziemnomorską. W obu w codziennym jadłospisie zalecanych jest dużo warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, tłuszczów pochodzenia roślinnego, ale także orzechy, czy niskotłuszczowe produkty nabiałowe. Ograniczeniu ulegają natomiast czerwone mięso, szeroko pojęte wyroby cukiernicze (czekolada, batony, ciastka, słodzone napoje itd.), wysoko przetworzone produkty (np. dania typu instant, gotowe sosy), nasycone kwasy tłuszczowe, czy izomery trans.
Natomiast zasadniczą różnicą między tymi dietami jest nacisk na ograniczenie spożycia sodu w diecie DASH, ponieważ jej głównym celem jest kontrola ciśnienia tętniczego. Zgodnie z zasadami diety DASH sól najlepiej zredukować w codziennych posiłkach do ok. 4 g soli dziennie (2/3 łyżeczki). Dla porównania, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), bezpieczny poziom spożycia soli wynosi ok. 5 gramów dziennie. Dlatego tak bardzo zwraca się uwagę na eliminację żywności przetworzonej.
Warto wspomnieć, iż w tej chwili dieta DASH jest zalecana przez większość towarzystw na całym świecie, promujących zdrowe żywienie oraz zajmujących się profilaktyką i leczeniem chorób metabolicznych.


Dieta MIND - połączenie dwóch najlepszych diet


Podium zamyka dieta MIND, która jest połączeniem dwóch popularnych diet: DASH oraz śródziemnomorskiej. Jednak tym, co ją odróżnia od tych popularnych diet, jest fakt, iż skupia się ona na określonych produktach, które mają korzystny wpływ na zdrowie mózgu. Została ona opracowana właśnie z myślą o obniżeniu ryzyka chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.
Dieta MIND jest stosunkowo nowym podejściem do żywienia, ale już wykazuje obiecujące rezultaty. W jednym z badań wykazano, iż osoby ściśle przestrzegające tej diety miały o 53 proc. mniejsze ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, a u osób stosujących dietę mniej rygorystycznie ryzyko to zmniejszyło się o 35 proc. Ponadto zaobserwowano, iż osoby przestrzegające zasad diety MIND doświadczyły wolniejszego pogarszania się funkcji poznawczych.


Dieta Mayo Clinic wśród najlepszych


Dieta Mayo Clinic, która zajęła czwarte miejsce w rankingu najlepszych diet 2024 roku koncentruje się na jedzeniu zdrowych posiłków oraz zwiększaniu aktywności fizycznej. Podkreśla, iż najlepszym sposobem na trwałą utratę wagi jest zmiana stylu życia i nawyków, które będą możliwe do utrzymania. Program można dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji żywieniowych.


Dlaczego fleksitarianizm ciągle zyskuje na popularności?


Piąte miejsce zajęła dieta fleksitariańska. Fleksitarianizm to styl żywienia, który zakłada ograniczenie spożycia mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, ale nie wyklucza ich całkowicie z diety. Określenie "fleksitariańska" powstało z połączenia dwóch słów: "flexible" (elastyczny) oraz "vegetarian" (wegetariański).
Dlaczego fleksitarianizm ciągle zyskuje na popularności? Ponieważ tak naprawdę nie eliminuje z diety żadnej grupy produktów, a jedynie niektóre z nich ogranicza. Wskazuje, które produkty warto spożywać jak najczęściej, a po które sięgać jak najrzadziej, aby móc cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem.
Wielką zaletą fleksitarianizmu jest także ochrona środowiska. Produkcja mięsa, zwłaszcza czerwonego generuje znaczne ilości gazów cieplarnianych, takich jak metan i dwutlenek węgla. Ograniczenie spożycia mięsa przyczynia się m.in. do zmniejszenia emisji tych gazów, ale także do ograniczenia zużycia wody.


Najlepsze diety ogółem 2024


Dieta śródziemnomorska (85,1 proc.),Dieta DASH (75,4 proc.), Dieta MIND (60,7 proc.), Dieta Mayo Clinic (55,3 proc.), Dieta fleksitariańska (53,6 proc.),Dieta Weight Watchers - Strażników Wagi (46,1 proc.), Dieta wolumetryczna (41,4 proc.), Dieta przeciwzapalna dr Weila (41,1 proc.), Dieta TLC (39,9 proc.), Dieta wegańska (17,9 proc.).

Najlepsze diety odchudzające 2024
Dieta Strażników Wagi - WeightWatchers DietDieta śródziemnomorskaDieta wolumeryczna

Najlepsze diety cukrzycowe 2024
Dieta śródziemnomorskaDieta DASHDieta FlekistariańskaDieta MIND

Najlepsze diety dla zdrowia kości i stawów 2024
Dieta śródziemnomorskaDieta DASHDieta FlekistariańskaDieta przeciwzapalna dr. Weila

Najlepsze diety dla zdrowego odżywiania 2024
Dieta śródziemnomorskaDieta FlekistariańskaDieta DASHDieta MIND

Najlepsze programy dietetyczne - diety komercyjne 2024
Dieta Strażników Wagi - WeightWatchers DietDieta kliniki MayoDieta NoomDieta przeciwzapalna dr. Weila

Najlepsze diety przyjazne rodzinie 2024
Dieta śródziemnomorskaDieta FlekistariańskaDieta DASHDieta MIND

Najlepsze diety zdrowe dla serca 2024
Dieta śródziemnomorskaDieta DASHDieta OrnishaDieta wegańska


Najgorsze diety 2024


W rankingu U.S. News & World Report eksperci wytypowali również najgorsze diety, które są restrykcyjne i eliminują wiele grup żywności, co skutkuje niedoborem niezbędnych substancji odżywczych i witamin.
Zamiast skupiać się na trwałych zmianach w stylu życia, plany te obiecują szybkie rezultaty, które zwykle są nietrwałe. Modne diety, które wykluczają całe grupy pokarmów lub wymagają radykalnych zmian nawyków żywieniowych, nie zyskały uznania specjalistów ds. zdrowia.
Do najgorszych diet zaliczono:
Dietę Raw foodDietę HerbalifeDietę DunkanaDietę SlimFastDietę Atkinsa
Źródło:https://health.usnews.com/best-diet/best-diets-overallhttps://health.usnews.com/wellness/food/articles/best-diets-2024
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału