Najgroźniejsza jest w pierwszych dwóch latach życia. Tak możecie zapobiec tej chorobie dzieci

mamadu.pl 11 miesięcy temu
W grupie największego ryzyka znajdują się dzieci poniżej 2 roku życia. Ryzyka tym większego, iż w przypadku zachorowania dotychczasowe antybiotyki nie są już tak skuteczne, jak kiedyś. Choroba pneumokokowa to nie przelewki, dlatego każdy rodzic bardzo małego dziecka musi poznać, kim jest ten wróg, jakie zagrożenie stwarza i w jaki sposób można z nim walczyć [1].


Nazwa tej choroby wzięła się od pneumokoków. To potoczne (często spotykane w materiałach rozpowszechnianych w mediach i internecie) określenie dwoinki zapalenia płuc. To właśnie ta Gram-dodatnia bakteria o kulistym kształcie powoduje zakażenie, które może rozwinąć się w pełnoobjawową chorobę [4]. Dwoinka występuje w ponad 100 odmianach, które nazywamy serotypami [5].

Poszczególne odmiany pneumokoków różnią się budową otoczki (warstwy otaczającej ścianę komórkową). A to z kolei idzie w parze z innymi różnicami, takimi jak ich chorobotwórczość czy częstość występowania [1]. Pneumokoki są wszechobecne i większość nie jest chorobotwórcza, przy czym tylko kilkanaście z nich odpowiada za prawie wszystkie inwazyjne choroby pneumokokowe (np. sześć do jedenastu serotypów odpowiadało za ponad 70 proc. przypadków IChP u dzieci w wieku

Idź do oryginalnego materiału