Nadzieja dla chorych na alzheimera? Cząsteczka przywróciła myszom pamięć

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


Naukowcy odkryli cząsteczkę, która - podana myszom z odpowiednikiem choroby Alzheimera - zamiast usuwać złogi wadliwych białek, przywróciła pracę ośrodków związanych z pamięcią. jeżeli podobnie zadziała u ludzi, może to oznaczać szansę na nowe podejście do terapii także innych chorób - sugerują badacze.



Zespół z University of California, Los Angeles opisał cząsteczkę, z której pomocą udało się przywrócić działanie pamięci i funkcje poznawcze myszy z odpowiednikiem choroby Alzheimera.

- Na rynku ani w laboratoriach badawczych naprawdę nie ma nic podobnego, co wykazałoby taką skuteczność - mówi dr Istvan Mody, główny autor badania przedstawionego na łamach "The Proceedings of the National Academy of Sciences".

Molekuła oznaczona DDL-920 działa odmiennie od w tej chwili stosowanych leków, których celem jest usuwanie z mózgu złogów nieprawidłowych białek, uznawanych za przyczynę choroby.

Możemy zapobiec połowie przypadków demencji. Jak?Chociaż demencja ma głównie podłoże genetyczne, udało się zidentyfikować już 14 problemów zdrowotnych, których ograniczenie lub wyeliminowanie mogłoby zmniejszyć ryzyko jej rozwoju niemal o połowę.
Idź do oryginalnego materiału