W Anglii najwięcej zakażeń rzeżączką
od ponad 100 lat.
Szczepionki najpierw dla homoseksualnych
21.05.2025 tysol/w-anglii-najwiecej-zakazen-rzezaczka-od-ponad-100-lat-szczepionki-najpierw-dla-homo
Anglia ma być pierwszym krajem na świecie, gdzie rozpocznie się szczepienie ludzi przeciwko rzeżączce, groźnej chorobie wenerycznej, przenoszonej drogą płciową. Szczepionki nie będą dostępne dla wszystkich. Jak informuje BBC, brytyjska służba zdrowia skupi się na mężczyznach homoseksualnych i biseksualnych z historią wielu partnerów seksualnych.
Pierwsze szczepionki przeciwko groźnej chorobie wenerycznej będą podawane w Anglii, gdzie bardzo wzrosła liczba zakażeń
Rekordowa liczba zakażeń
Jak czytamy w BBC, skuteczność pierwszej na świecie szczepionki przeciwko tej groźnej chorobie wenerycznej nie jest wysoka, wynosi zaledwie 30-40 procent. Ale służba zdrowia w Anglii wierzy, iż pomoże to powstrzymać stale rosnąca liczbę zarażeń.
Według tamtejszych statystyk w 2023 roku odnotowano ponad 85 000 przypadków zakażeń. To największa liczba od 1918 r., kiedy w ogóle rozpoczęto zbieranie danych na ten temat.
Jak czytamy w BBC, według prognozy Imperial College London, jeżeli szczepionka okaże się popularna, może zapobiec 100 000 zachorowań i zaoszczędzić brytyjskiej służbie zdrowia (NHS) prawie 8 milionów funtów w ciągu następnej dekady .
Do podobnego ruchu przygotowują się również służba zdrowia w Szkocji i Irlandii Północnej.
Projekt szczepionki na inną chorobę
Lekarze przyznają, iż wprowadzana szczepionka nie została zaprojektowana na rzeżączkę. To szczepionka przeciwko zapaleniu opon mózgowych typu B, którą podaje się niemowlętom.
Jednak bakterie wywołujące te dwie choroby są blisko spokrewnione. Dlatego szczepionka przeciwko zapaleniu opon mózgowych zmniejsza liczbę zachorowań na rzeżączkę o około jedną trzecią.
Większość przypadków tej choroby wenerycznej leczy się pojedynczą dawką antybiotyków, ale, jak czytamy w BBC, bakteria wywołująca rzeżączkę ma 80-letnią historię i wielokrotnie uodporniła się na nasze antybiotyki.
Lekarze obawiają się zatem, iż pewnego dnia rzeżączka stanie się nieuleczalna przy zastosowaniu obecnych metod.