Od 27 maja rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii.
– Blisko 2,5 tys. rodziców zadzwoniło już na infolinię 989, zasięgnąć wiedzy o szczepieniach przeciw HPV. Zarejestrowanych na szczepienie mamy prawie 800 dzieci w wieku 12 i 13 lat. Wolnych terminów na dziś jest ok. 6 tys. Pierwsze szczepienia już w czwartek. Chrońmy nasze dzieci – napisał na Twitterze szef Ministerstwa Zdrowia.
Szczepionki stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami wynosi 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej. Szczepienia w 2023 r. obejmą dzieci urodzone w latach 2010 i 2011.
HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory, np. raka szyjki macicy, jamy ustnej i gardła.
Eksperci podnoszą, iż szczepienie przeciw HPV w wieku nastoletnim jest najskuteczniejszą formą profilaktyki. Zapobiega nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych. Dodatkową zaletą jest to, iż nastolatkom wystarczy podać tylko dwie dawki szczepionki zamiast trzech.